BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja zbierająca informacje o historii kredytowej każdej osoby w Polsce. Jednakże BIK nie gromadzi jedynie danych na temat spłaty zobowiązań finansowych – istnieją pewne czynniki wpływające na zdolność kredytową danej osoby, których BIK nie uwzględnia. Oto kilka przykładów: poziom zarobków (Bik posiada tylko informację o wysokości wynagrodzenia z ostatniej pracy), posiadane aktywa lub długi prywatne oraz aktualny stan konta bankowego (ponieważ jest on chroniony przez tajemnicę bankową).

Jakie informacje znajdują się w BIK?

W dzisiejszych czasach, kiedy to większość transakcji finansowych odbywa się online i za pomocą kart płatniczych, coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z istnienia Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jest to instytucja zbierająca informacje o historii kredytowej każdego obywatela w Polsce. Jednakże wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że BIK gromadzi również inne rodzaje danych.

Poza informacjami na temat posiadanych przez nas rachunków bankowych oraz pożyczek czy kredytów konsumenckich i hipotecznych, BIK posiada także dane dotyczące opóźnień w spłatach tych produktów finansowych. Oznacza to więc, że jeśli jako klient mamy jakiekolwiek problemy ze spłatą swojego zadłużenia lub jesteśmy nawet kilka dni spóźnieni ze zapłatą raty – ta informacja zostanie przesłana do BIK-u i wpływa negatywnie na ocenę naszej wiarygodności jako dłużnika.

Jednocześnie warto podkreślić fakt, że oprócz zgromadzenia takich „negatywnych” danych o klientach bazy firmowe mają dostęp do ogólnodostępnych źródeł internetu a także innych baz publiczno-prawnych np.: sądowego rejestru dłużników czy Rejestru Długów BIG S.A.. Wszystkie te źródła pozwalają na uzyskanie dodatkowych informacji o naszej sytuacji finansowej.

Warto zaznaczyć, że BIK nie ma dostępu do wszystkich danych osobistych. Nie gromadzi ona informacji dotyczących zarobków czy wydatków konkretnego klienta oraz jego historii medycznej. Jednakże to co jest zbierane przez Biuro Informacji Kredytowej wciąż może mieć ogromny wpływ na ocenę kredytową i możliwość otrzymania pożyczki lub kredytu.

Oprócz tego istotnym elementem przekazywanym firmom przez BIK są również tak zwane „noty opiniujące”. Są one tworzone w oparciu o zgromadzone dane i pozwalają podmiotom decydować, czy dana osoba będzie wiarygodnym partnerem biznesowym np.: przy udzielaniu limitów debetowych dla nowo otwartych rachunków bankowych. Noty te mogą być bardzo korzystne dla osób posiadających dobrze uregulowaną historię spłat swoich zadłużeń oraz brak negatywnych wpisów wynikających ze spóźnień w regulowaniu należności.

Podsumowanie

Mając świadomość jakie informacje znajdują się w bazach BIk-u możemy lepiej kontrolować naszą sytuację finansowa a także podejmować odpowiedzialniejsze decyzje zakupowe/finasowe. Wszystko to aby uniknąć problemów związanych z terminowością płatności i koniecznością wpisu do rejestru dłużników. Jednocześnie warto zauważyć, że BIK nie jest jedynym źródłem informacji na temat naszej sytuacji finansowej a wiele firm korzysta także z danych zawartych w innych rejestrach np.: BIG S.A.. Dlatego też tak ważne jest aby monitorować swoją historię kredytową oraz regularnie sprawdzać czy wszystkie dane znajdujące się w bazach są aktualne i poprawne – co można robić bezpłatnie raz na 12 miesięcy.

Wezwanie do działania: Zwróć uwagę na to, czego nie widać w BIK i sprawdź swoją historię kredytową. Odwiedź stronę Badgersnest.pl, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.
Link tag HTML : Badgersnest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here