W Japonii wakacje szkolne są organizowane przez cały rok, ale ich długość i czas trwania zależą od regionu i poziomu edukacji. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci mają około 6 tygodni letnich wakacji oraz krótkie przerwy między semestrami.

Wakacje w japońskim systemie edukacji

Czy w Japonii dzieci mają wakacje? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób zainteresowanych systemem edukacji japońskim. Otóż tak, dzieci w Japonii mają okresy wolne od nauki zwane „yasumi”. Jednakże długość tych przerw jest znacznie krótsza niż np. w Stanach Zjednoczonych czy Europie.

Wakacje letnie trwają jedynie 6 tygodni – od końca lipca do połowy września. W porównaniu do Ameryki Północnej czy Europy to bardzo mało czasu na odpoczynek i zabawę dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Pomimo tego, że lato jest sezonem urlopowym dla wielu rodzin japońskich, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wyjazd lub większą liczbę dni wolnych od pracy ze względu na wymagania zawodowe oraz kulturowe presje dotyczące pracy nad godnym reprezentowaniem swojej firmy przed innymi firmami.

Podczas pozostałej części roku szkolnego – jesieni oraz zimy – również istnieją pewne okresy wolne od zajęć lekcyjnych nazywane „holidays”. Są one jednak stosunkowo krótkie (tylko kilka dni) i są przede wszystkim dedykowane różnorodnym uroczystościom narodowym albo religijnym jak Dzień Szacunku dla Starszych Ludzi (Respect for the Aged Day), Dzień Kultury Narodowej (National Culture Day) czy Boże Narodzenie.

Ze względu na krótkie wakacje, wiele szkół japońskich oferuje swój program „natsu yasumi gakko” – letnie obozy lub kursy dla dzieci organizowane przez same placówki edukacyjne. Program ten ma na celu zapewnienie dziecku pełnego i ciekawego spędzenia wolnego czasu oraz poszerzanie umiejętności takich jak sportowe bądź artystyczne pasje.

W trudnych warunkach pandemii koronawirusa, szkoły przeszły również znaczny kryzys finansowy. W związku z tym rozważano skrócenia okresów ferii albo ich całkowitą likwidację ze względów oszczędnościowych i jako reorganizacja systemowa. Jednakże rząd Japonii zadecydował inaczej – postanowił wprowadzić dodatkowy tydzień przerwy pomiędzy semestrami w lecie 2021 roku aby uczniowie mogli nabrać sił do dalszego nauki po trudnym pierwszym semestrze szkolnym podczas epidemii COVID-19.

Mimo że japoński system edukacji jest jednym z najbardziej wymagających na świecie to jednak stara się on uwrażliwić swoją młodzież także na potrzebę odpoczynku i zabawy a nie tylko ciągłe uczenie i zdobywanie wiedzy. Dlatego też, mimo stosunkowo krótkich okresów wolnych od nauki, japońskie szkoły starają się oferować ciekawe programy letnich obozów oraz kursów dla swojej młodzieży.

Tak, w Japonii dzieci mają wakacje. Zachęcam do odwiedzenia strony https://www.blognazdrowie.pl/ aby poznać więcej informacji na ten temat. Poniżej znajduje się link tagu HTML :

Blog Na Zdrowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here