Ile do emerytury za każdy dodatkowy rok pracy?

Ile do emerytury za każdy dodatkowy rok pracy?

Jednym z najważniejszych etapów w życiu człowieka jest moment przejścia na emeryturę. Dlatego warto być dobrze poinformowanym na temat tego, jak długo trzeba pracować, aby otrzymać pełną kwotę świadczenia. W Polsce system obliczania wysokości emerytury opiera się między innymi na liczbie przepracowanych lat.

Emerytalny wiek i wymagany staż pracy

Aby przysługująca nam renta była możliwie wysoka, musimy spełnić pewne warunki dotyczące zarówno wieku jak i okresu składkowego (stażu). Obecnie minimalny wymagany staż wynosi 20 lat dla mężczyzn oraz 15 lat dla kobiet. Jednak to nie jedyny aspekt wpływający na wielkość naszej przyszłej renty.

Korzystanie z tzw. ulgi przedemerytalnej

W przypadku osób urodzonych po roku 1949 istnieje również możliwość korzystania ze specjalnego rozwiązania zwanego „ulgą przedemarytalną”. Polega ona na tym, że osoba, która ma już ukończone 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna), a nie posiada wymaganego stażu pracy, może przejść na emeryturę z niższym okresem składkowym. W takiej sytuacji za każdy dodatkowy rok pracy otrzymuje się odpowiednią podwyżkę do wysokości renty.

Obliczanie świadczenia

Aby obliczyć wysokość swojej przyszłej emerytury trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest właśnie długość naszego okresu składkowego. Za każdy rok odpowiada nam pewien procent tzw. średniej krajowej wynagrodzeń.

Jakie są stawki?

W przypadku osób pracujących od co najmniej 30 lat i więcej można otrzymać nawet pełną kwotę przeciętnego wynagrodzenia netto w Polsce dla danego roku poprzedzającego nabycie prawa do emerytury.
Natomiast jeśli mamy krótszy staż to proporcja maleje – np.: przy dwudziestopięcioletnim okresie składkowym będzie ona wynosiła jedynie połowę wartości tego wskaźnika – czyli półprzewidomaemontazystapensji.pl/2019-rozdysponowanie-pracy.html” target=”_blank”>25% oficjalnej pensji. Warto jednak zaznaczyć, że te stawki mogą się zmieniać wraz ze wzrostem średniego wynagrodzenia.

Składka na ubezpieczenie społeczne

Aby otrzymać pełną emeryturę za każdy dodatkowy rok pracy, należy opłacać składkę na ubezpieczenie społeczne. Bez jej uiszczenia nie będziemy mieli prawa do żadnego świadczenia po przejściu na emeryturę.

Jakie korzyści przynosi dłuższy okres pracy?

Dodatkowe lata spędzone w aktywności zawodowej mają wiele korzyści zarówno dla naszego stanu zdrowia jak i portfela. Pracując dłużej:

  • Zwiększamy swoje oszczędności – im więcej lat pracujemy, tym większe są nasze możliwości finansowe przed przejście na emeryturę,
  • Mniej czasu mamy wolnego od obowiązków – praca może być również formą zajmowania się czymś ważnym oraz utrzymania kontaktów towarzyskich,
  • Rozwijamy umiejętności i kompetencje – ciągłe uczenie się nowych rzeczy jest kluczem do sukcesu zawodowego i osobistego rozwoju.

Czasami warto pomyśleć o kontynuacji kariery!

Podsumowanie

Aby otrzymać pełną emeryturę, musimy przepracować odpowiednią liczbę lat. Za każdy dodatkowy rok pracy możemy zyskać podwyżkę do wysokości naszego świadczenia. Warto jednak pamiętać, że oprócz stażu pracy istnieją również inne czynniki wpływające na wielkość emerytury.

Wezwanie do działania:
Sprawdź, ile możesz zyskać na emeryturze za każdy dodatkowy rok pracy! Skorzystaj z kalkulatora na stronie Wielcy i Mali, aby dowiedzieć się więcej. Nie zwlekaj – kliknij tutaj:

WIELCY I MALI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here