W Norwegii istnieje wiele rodzajów szkół, a liczba klas zależy od typu i poziomu nauczania. Ogólnie jednak można powiedzieć, że w norweskim systemie edukacyjnym uczniowie rozpoczynają naukę w pierwszej klasie podstawówki (grunnskole) i kontynuują ją przez kolejne 10 lat, kończąc szkołę średnią (videregående skole). W tym czasie mogą przejść przez różne klasy o różnych numerach – od pierwszej do dziesiątej dla grunnskole oraz od pierwszej do trzeciej dla videregående skole.

Klas w Norwegii – ile ich jest?

Klas w Norwegii – ile ich jest?

Norwegia to kraj, który słynie z doskonałego systemu edukacyjnego. Wielu ludzi na całym świecie podziwia norweski model szkolnictwa i chętnie przeprowadza się do tego kraju, aby zapewnić swoim dzieciom najlepsze warunki nauki.

Jednym z elementów norweskiego systemu edukacyjnego są klasy. Ale ile ich jest? Czy ilość klas różni się między poziomami szkoły? Jak wygląda struktura klasyfikacji uczniów?

Wszystkie te pytania mają proste odpowiedzi.

Na początkowym etapie edukacji (tj. od pierwszej do czwartej klasy) istnieje tylko jedna kategoria: „klasa”. Oznacza to, że nie ma żadnych dodatkowych oznaczeń lub numerów przy nazwie klasy – każde dziecko należy do jednej konkretnej grupy uczniowskiej przez cały rok szkolny.

Po ukończeniu 4-letniej podstawowej nauki rozpoczyna się drugi etap – tzw. „główna część” („hoveddel”). Od piątego roku obecności w placówce oświata dzieli dzieci według wieku i umiejętności na dwóch poziomach:

1) Uczennice i uczniowie w wieku 5–7 lat;
2) Uczennice i uczniowie powyżej siódmego roku życia.

W przypadku drugiego poziomu klasyfikacji, uczniowie są dodatkowo podzielone na dwie kategorie: „klasa” i „trinn”. W Norwegii słowo „trinn” oznacza etap edukacyjny lub stopień. Tym samym wyróżniamy trzy rodzaje grup:

1) Klasy 8–10 (czyli ostatnie trzy lata szkoły podstawowej);
2) Pierwsze trzy lata nauki średniej – tak zwany pierwszej cyklus;
3) Drugi cyklus to kolejne dwa lub cztery lata nauki, kończące się maturą (tzw. eksamen).

Praktycznie każda klasa składa się z około 20-25 uczniów. Jest to liczba uznana za optymalną dla zapewnienia dobrej jakości nauczania oraz lepszej opieki pedagogicznej nad dziećmi.

Warto jednak zwrócić uwagę, że norweskie systemy edukacyjne nie ograniczają możliwości rozwoju dzieci tylko do samego procesu dydaktycznego przeprowadzanego przez rządowe placówki szkolne czy prywatnych przedsiębiorców zajmujących się tą dziedziną.

Istnieją różnorodne opcje pozaszkolnego wsparcia dla dzieci i młodzieży np.: organizacje sportowe bądź artystyczno-kulturalna działalność rozwijająca umysłowy potencjał maluchów.

Dlaczego warto znać system klasyfikacji w Norwegii?

Wiedza na temat struktury klas jest ważna dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom najlepsze warunki nauki. Dzięki tej wiedzy można wybrać odpowiedni poziom szkoły oraz najlepiej dostosowany do wieku dziecka.

Ponadto znając liczbę uczniów w każdej klasie, łatwiej będzie określić ilość uwagi i opieki pedagogicznej jakiej uczeń może się spodziewać od swych nauczycieli. Jest to bardzo istotne szczególnie jeśli mamy do czynienia ze specjalnym wymaganiami edukacyjnymi naszego dziecka.

Podsumowując – liczba klas we wszystkich etapach edukacji jest dobrze skoordynowana i przemyślana przez norweskie Ministerstwo Edukacji. System ten zapewnia indywidualną opiekę nad uczniami oraz umożliwia im rozwijanie ich potencjału intelektualnego poprzez szeroką gamę działań pozaszkolnych.
Dla rodziców posiadających informacje o tym modelu organizacyjno-edukacyjnym nie powinien stanowić problemem dobór właściwej placówki czy też dostosowanie programu dydaktycznego np.:do potrzeb osoby dorastającej lub mającej trudności ze względami zdrowotymi itp., które mogą wpłyną negatywnie na proces uczenia się.

Zachęcam do wyszukania informacji na temat ilości klas w Norwegii. Można to zrobić poprzez skorzystanie z odpowiednich źródeł internetowych lub kontaktując się bezpośrednio ze szkołami norweskimi. Jednym z takich źródeł może być strona https://www.bodyandmind.pl/, gdzie można znaleźć różnorodne poradniki dotyczące zdrowia i edukacji, a także informacje o systemie edukacyjnym w Norwegii.
Link do Body and Mind

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here