Najdłuższe wakacje w Polsce miały miejsce podczas reformy szkolnictwa wprowadzonej przez rząd Józefa Piłsudskiego, kiedy to lato trwało od 15 czerwca do 1 października. Miało to na celu zwiększenie efektywności nauki oraz umożliwienie dzieciom i młodzieży pracy na roli podczas sezonu letniego. Reforma ta obowiązywała w latach 1924-1932.

Historia wakacji szkolnych w Polsce

Kiedy w Polsce były najdłuższe wakacje?

Historia wakacji szkolnych sięga XIX wieku. Wówczas, nauka odbywała się przez cały rok, a przerwy letnie nie przekraczały kilku dni. Dopiero po rewolucji 1905 roku i wprowadzeniu wolnej soboty dla uczniów zaczęto myśleć o dłuższych okresach odpoczynku.

Pierwszy regulamin dotyczący organizacji ferii został wydany dopiero po II wojnie światowej, ale początkowo był to jedynie czas na powtórzenie materiału oraz zajęcia sportowe i rekreacyjne. Z upowszechnieniem turystyki oraz wzrostem świadomości potrzeb dzieci do swobodnego kontaktu z naturą pojawiło się zapotrzebowanie na długie letnie urlopy.

W latach 60-tych XX wieku pierwszy raz wprowadzono obowiązek czterech tygodniowego urlopu dla pracowników – rodziców dzieci uczących się – co znacząco zmniejszyło ilość osób podróżujących podczas krótszego sierpniowego weekendu. Jednak edukacja nadal odbywała sie równomiernie przez całe trwające ponad dziesięć miesięcy kalendarzowych lekcje (bez liczenia ferii).

Dopiero reforma systemu oświaty z lat osiemdziesiątych spowodowała duże zmiany także we wzorach organizacji czasu pracy i wypoczynku dzieci oraz młodzieży. W 1981 roku wprowadzono podział na semestry, a rok szkolny zaczął się we wrześniu, kończyć zaś miał się już w czerwcu.

Początkowo ferie trwały tylko dwa tygodnie – jeden po pierwszym półroczu (styczeń lub luty) oraz drugi tuż przed rozpoczęciem egzaminów poprawkowych (marzec). Jednak to właśnie po reformie oświaty pojawiła sie propozycja wydłużenia letniej przerwy do siedmiu tygodni.

Decyzję tę podjął Rząd PRL-u uchwalając nowelizację Karty Nauczyciela. Zmiany te zostały opublikowane 10 lipca 1992 r., co oficjalnie dało uczniom polskim najdłuższe wakacje od początków istnienia edukacji masowej – blisko dwóch miesięcy!

Taka decyzja spotkała się jednak z krytyką wielu środowisk pedagogicznych – zarzucono bowiem brak dostatecznego przygotowania programowego dla dziecka przez tak długiego okres otwartego planowania wolnego czas przepośćmydziennych aktywności spoza szkoły czy bezpośrednio niosacych wartości edukacyjne np: kolonii języków obcych itp..

Obawy te byly jakże słuszne ponieważ w praktyce okazało się, że długa letnia przerwa nie zawsze była korzystna dla uczniów. Przede wszystkim, dzieci miały trudności ze skupieniem uwagi i powrotem do nauki po takim czasie wolnym od obowiązków szkolnych.

W 2017 roku Rząd RP wprowadził reformę edukacji zmniejszającą liczbę dni ferii z pięciu na cztery tygodnie oraz przesuwając początek roku szkolnego na pierwszy września. W ten sposób ilość dni nauki została rozplanowana bardziej równomiernie przez cały rok kalendarzowy co uznawane jest za lepszy model umożliwiający poprawe wyników egzaminacyjnych uzyskiwanych przez maturzystów.

Mimo to nasza tradycyjna polska letnia sielanka pozostaje jedną z najdłużej trwających w Europie – choć już bez aury oficjalnej „reformy” jaka mieliśmy kilkadzieści lat temu.

Podsumowanie:
Historia polskich wakacji obejmująca wiele wydarzeń pokazuje jak bardzo dynamicznym procesem są dzieje organizowania urlopów dzieci i młodzieży szkolnej.
Od krótkiego odpoczynku podczas upalnych miesięcy lata XIX ,przychodzi nowoczesny trend długiej (po prawdziwej rewolucji oświtowej) nawet siedmiotygodniowej letniej przerwy wakacyjnej dla uczniów.
Nie wszyscy jednak chcieli korzystać z tak długiej wolności i wprowadzenie zmniejszenia ilości dni ferii oraz przesunięcie początku roku szkolnego na pierwszy września, to jakże ważne kroki względem równomiernej dystrybucji czasu nauki przez cały rok.

Wezwanie do działania: Sprawdź, kiedy w Polsce były najdłuższe wakacje! Kliknij tutaj, aby przejść na stronę SuplementyZdrowia.pl i dowiedzieć się więcej.

Link tagu HTML :
SuplementyZdrowia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here