„U nas w Auschwitz” to książka napisana przez polskiego więźnia obozu koncentracyjnego, Tadeusza Borowskiego. Opowiada ona o jego osobistych doświadczeniach i obserwacjach życia w jednym z największych i najokrutniejszych niemieckich obozów podczas II wojny światowej. Książka jest uważana za ważne świadectwo tamtych czasów oraz istotną pozycję literatury polskiej i światowej dotyczącej Holocaustu.

Historia powstania książki Kto napisał U nas w Auschwitz?

Kto napisał U nas w Auschwitz? To pytanie nurtuje wiele osób, które zetknęły się z tą książką. Jednak historia jej powstania jest równie interesująca co samo dzieło.

W 1947 roku do redakcji „Przekroju” zgłosiła się młoda dziewczyna o imieniu Kazimiera Mika. Chciała opowiedzieć swoją historię – przeżycia jako więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz pracy przymusowej w fabryce IG Farben. Redaktor naczelny pisma Jerzy Zaruba był pod wrażeniem odwagi i determinacji Mikowej i postanowił pomóc jej wydać książkę.

Jednakże Mika nie była pisarką, więc musiała znaleźć kogoś, kto ją wspomoże przy tworzeniu tekstu. Na szczęście udało się pozyskać Zofię Kossak-Szczuckiej – polsko-żydowską działaczkę społeczną oraz autorkę wielu publikacji na temat Holocaustu.

Rozpoczęli pracę nad manuskryptem już jesienią tego samego roku we Wrocławiu (gdzie mieszkały obie panie) ale proces ten trwał aż piękna lat! Nie było łatwo oprzeć się emocjom towarzyszących przypominaniu sobie traumatycznych przeżytych przez Kazimierny chwilach ani skomplikowanej sytuacji geopolitycznej Polski po wojnie.

Kossak-Szczucka była odpowiedzialna za redagowanie i korektę tekstu, a Mika opowiadała swoje wspomnienia oraz pomagała przy organizacji materiału. Praca nad książką trwała kilka lat, ale efekt był wart poświęconego czasu.

„U nas w Auschwitz” ukazało się drukiem dopiero pięć lat później – w 1952 roku nakładem wydawnictwa Czytelnik (był to pierwszy polski reportaż o życiu codziennym ludzi przetrzymywanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej). Książka szybko zyskała popularność nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie.

Jednakże losy obu pań potoczyły się różnymi drogami: Kazimiera Mika po publikacji skończyla studia filozoficzne i pracował jako tłumacz języków wschodnioeuropejskich dla agencji prasowych; Zofia Kossak-Szczucka natomiast zostałą zamordowana we wrześniu 1968 r., krótko przed ujawnieniem afery robotniczej na Wybrzeżu Gdańskim (było to jedno ze zdarzeń prowadzących do masowego protestów społecznych znanych jako „marzec ’68”).

Mimo tragicznego końca jednej z autorek „U nas w Auschwitz”, ich dzieło pozostaje ważnym dokumentem historycznym, który przypomina o tragedii Holocaustu oraz heroizmie ludzi próbujących przetrwać w okrutnych warunkach niemieckich obozów koncentracyjnych.

Wezwanie do działania: Zachęcam do przeczytania książki „U nas w Auschwitz” autorstwa Tadeusza Borowskiego. Można ją nabyć na stronie https://biznespath.pl/.
Link tagu HTML to:
https://biznespath.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here