W Polsce zwolnienie lekarskie jest jednym z najczęstszych dokumentów, które otrzymujemy od naszego lekarza. Wiele osób zadaje sobie pytanie – kto płaci za takie zwolnienia? Czy jest to pracodawca czy ubezpieczenie zdrowotne? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Pracodawca

Kto płaci za zwolnienie lekarskie?

Jednym z wielu kosztów, jakie ponoszą pracodawcy, są wynagrodzenia chorobowe dla swoich pracowników. Zwolnienia lekarskie to częsty element życia zawodowego i osobistego każdego człowieka. Jednak kwestią pozostaje pytanie: Kto w końcu płaci za te dni nieobecności na pracy? Czy jest to tylko obowiązek pracownika czy też powinien brać na siebie tę odpowiedzialność również jego szef?

Zgodnie z polskim prawem, podstawowy termin ubezpieczeniowy przypada od pierwszego dnia czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub wypadkiem przy pracy lub poza nim (art. 65 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Oznacza to, że jeśli chore dziecko wymaga stałej opieki rodzica przez kilka dni albo samemu mamy grypę – firma musi zapewnić im pełne wynagrodzenie.

W przypadku krótkotrwałych zwolnień trwających do siedmiu dni roboczych (tzw. L4), koszt ten ponosi bezpośrednio ZUS jako instytucja państwowa zajmująca się obsługą składanych wniosków oraz rozliczeniem świadczeń pieniężnych pomiędzy firmami a ich pracownikami.

Jeśli jednak absencja ze względu na stan zdrowia będzie przedłużać się dłużej niż siedem dni roboczych, to koszt ten musi ponieść pracodawca. Wtedy firma będzie zobowiązana do wypłacenia chorobowego za każdy dzień niezdolności do pracy na poziomie 80% pensji brutto.

Co ważne – wynagrodzenie chorobowe jest opodatkowane według standardowych stawek podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki ZUS i NFZ są naliczane również na jego kwotę.

W przypadku zwolnień lekarskich trwających powyżej miesiąca, istnieje możliwość uzyskania refundacji części wydatków przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Aby móc z tego skorzystać należy spełnić kilka warunków takich jak np. przedłożenie dokumentacji medycznej potwierdzającej stan zdrowia czy okres czasu niezdolności do pracy.

Niezbędna jest także zgoda firmy przystępującej do programu „Refundacja”. Polega ona na tym, że pracownik otrzymuje świadczenia pieniężne bezpośrednio od funduszu a jednocześnie firma może sobie odebrać koszt tej operacji jako ulgę podatkową w swoim bilansie rocznym lub półrocznym

Podsumowanie:

Przyjmując wszystko to co zostało wcześniej wymienione możemy wnioskować o wiele rzeczy:
• Świadczenie L4 finansowane jest ze Składki ZUS.
• Jeśli zwolnienie trwa dłużej niż 30 dni, pracodawca może ubiegać się o refundację kosztów chorobowych u Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
• Pracownik podczas pobierania wynagrodzenia chorobowego ma zachowane swoje prawa pracownicze oraz jest objęty standardowymi stawkami podatkowymi i składkami na rzecz państwowej kasy.
Odpowiedź na pytanie: Kto płaci za zwolnienie lekarskie? Jest prosta – w zależności od czasu niezdolności do pracy. Jeśli absencja będzie krótsza niż siedem dni roboczych to koszta pokrywa bezpośrednio Zakład Ubezpieczeń Społecznych a powyżej tego okresu opłaty te musi ponieść sam pracodawca.

Jednak warto pamiętać, że każda firma posiada indywidualne podejście do tej sprawy i często decyzja co do finansowania L4 zostaje umieszczona w regulaminach lub aneksach zawartych między szefostwem a obsługą kadrowo-płacową danej firmy czy też instytucji publicznej

Wezwanie do działania: Zgodnie z polskim prawem, koszt zwolnienia lekarskiego ponosi pracodawca. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat oraz skorzystać z pomocy specjalistów w dziedzinie prawa pracy, zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.challengegroup.pl/.

Link tag HTML: Challenge Group – pomoc w sprawach prawnych dotyczących pracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here