Żabka Polska jest siecią sklepów spożywczych działającą na terenie całego kraju. Firma została założona w 1998 roku przez Dariusza Kalinowskiego i Tomasza Biernackiego. W kolejnych latach szybko rozwijała swoją sieć, dzięki czemu obecnie Żabki można znaleźć niemal wszędzie – zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Obecnie właścicielem firmy jest fundusz inwestycyjny CVC Capital Partners oraz Kofola ČeskoSlovensko AS – producent napojów gazowanych z Czech i Słowacji.

Właściciele Żabki

Kto stoi za Żabka? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które korzystają z usług tej popularnej sieci sklepów spożywczych. Właściciele Żabki nie są bowiem powszechnie znani i często pozostają w cieniu swojego biznesu.

Historia powstania Żabki sięga lat 90-tych XX wieku, kiedy to na rynku polskim pojawiło się kilka sieci małych sklepów spożywczych. Jedną z nich była właśnie Żabka, która szybko zdobyła popularność dzięki atrakcyjnym cenom oraz szerokiemu asortymentowi produktów.

W pierwszych latach działalności własnością firmy był koncern PKN Orlen. Jednakże już w 2004 roku spółkę nabył inwestor prywatny – Andrzej Wiśniewski, który został jej głównym udziałowcem oraz prezesem zarządu. Pan Wiśniewski jest do dzisiaj jednym ze współwłaścicieli sieci i pełni funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki Kapitałowej „ŽABKA Polska”.

Obecnie większościowy pakiet akcji należy jednak do funduszu inwestycyjnego CVC Capital Partners oraz jego partnera – Michaela Hockinsa Jr., którzy kupili go od Andrzeja Wiśniewskiego za około miliard euro w 2017 roku.

CVC Capital Partners to międzynarodowy fundusz inwestycyjny, specjalizujący się w branży private equity. Założony został w 1981 roku i działa na całym świecie, zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących.

Warto zaznaczyć również fakt, że Żabka to nie jedyna sieć sklepów spożywczych należąca do spółki Kapitałowej „ŽABKA Polska”. W jej portfelu znajdują się także takie marki jak Freshmarket czy Delikatesy Centrum.

Podsumowując – właścicielami Żabki są obecnie CVC Capital Partners oraz Michael Hockins Jr., którzy nabyli większościowy pakiet akcji od Andrzeja Wiśniewskiego za około miliard euro w 2017 roku. Andrzej Wiśniewski pozostaje jednak współwłaścicielem firmy oraz przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółki Kapitałowej „ŽABKA Polska”.

Wezwanie do działania: Sprawdź, kto stoi za Żabka na stronie https://www.cwanywilk.pl/.

Link tagu HTML :
https://www.cwanywilk.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here