Która doba po operacji jest najgorsza?

Która doba po operacji jest najgorsza?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, która doba po operacji medycznej może być najtrudniejsza dla pacjenta? Cóż, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każdy organizm reaguje inaczej na zabiegi chirurgiczne i procesy regeneracyjne.

Dobę zero – zaraz po operacji

Pierwszą dobą po wykonanej interwencji chirurgicznej bywa bardzo trudną fazą w powrocie do zdrowia. Pacjent często odczuwa ból i dyskomfort spowodowany działaniem środków przeciwbólowych oraz samego zabiegu.

Wczesna faza popooperacyjnego okresu szoku

Niezależnie od rodzaju procedury, pierwsze godziny tuż dopooperacyjne mogą być szczególnie uciążliwe dla pacjenta ze względu na efekty uboczne związane ze stosowanymi lekami przeciwbólowymi czy narkozą ogólnoustrojowym:

 • Ból głowy,
 • Złogi krwi lub płynu ustalające się w miejscach wkłuć cewnika,
 • Wymioty i nudności spowodowane ogólnoustrojową reakcją organizmu na narkozę.

Nawracający ból po zakończonym działaniu leków przeciwbólowych

Po operacji pacjent jest pod stałą kontrolą personelu medycznego, który dba o to, aby pacjent nie cierpiał nadmiernie. Niestety w pierwszej dobie po zabiegu może występować nawrót bólu, kiedy działanie środków przeciwbólowych się kończy lub zostaje zmniejszone ich stężenie. W takiej sytuacji ważne jest zgłoszenie dyskomfortu pielęgniarce lub lekarzowi prowadzącemu.

Dobę pierwszą – trudności z poruszaniem się i wykonywaniem czynności codziennych

Kolejna dobowa faza to czas wzmożonego ryzyka powikłań oraz problemów związanych ze sprawnościa fizyczną:

 • Ból rany chirurgicznej przy każdym ruchu,
 • Ograniczenia w poruszaniu się przez zakładane opatrunki czy unieruchomienie danego obszaru ciała za pomocą gipsu/ortez/corset-u itd., </il
 • Zmniejszona siła mięśniowa wynikająca zarówno bezpośrednio ze samego zabiegu jak również długotrwałej nieaktywności fizycznej,
 • Potrzeba pomocy innych osób w wykonywaniu podstawowych czynności codziennych, takich jak kąpiel czy ubieranie się.</il

Dobę drugą – zmniejszający się ból i stopniowe poprawy

W drugiej dobie po operacji pacjent zazwyczaj odczuwa ulgę. Ból staje się mniejszy, a organizm powoli adaptuje się do nowej sytuacji:

 • Mniej intensywne uczucie bólu dzięki stosowaniu odpowiednich leków przeciwbólowych,
 • Zwiększenie zakresu ruchomości kończyny lub danego obszaru ciała przez delikatną rehabilitację prowadzoną pod nadzorem specjalisty,</ili
 • Poprawa samopoczucia psychicznego wynikająca ze świadomości postępów zdrowotnych.</lil

Nawracające problemy żołądkowo-jelitowe spowodowane narkozą ogólnoustrojowym oraz ograniczeniem przyjmowania pokarmów przed i po operacji

Pomimo że większość pacjentów może już spożywać jedzenie w tym okresie czasu, mogą występować pewne trudności układu pokarmowego. Należą do nich m.in.:

 • Biegunka spowodowanie zaburzeniami w jelitach,
 • Zaparcia wynikające ze zmniejszonej ilości spożywanego pokarmu oraz skutków ubocznych stosowanych leków, </lil
 • Nudności i wymioty spowodowane działaniem narkozy ogólnoustrojowej.</</ul

  Dobę trzecią – powrót do aktywności fizycznej

  W tym momencie większość pacjentów zaczyna stopniowo wracać do codziennych czynności. Jednakże nadal mogą występować pewne problemy:

  • Lekki ból przy wykonywaniu intensywniejszych ruchów lub wysiłku fizycznego,</lil
  • Miękkie tkaniny otaczające operowaną część ciała są jeszcze delikatne i wrażliwe na urazy,
   Potrzeba dalszej rehabilitacji prowadzonej pod kontrolą specjalisty dla uzyskania pełnej sprawności.<//ul

   Równoczesny stres psychiczny wynikający z obaw o powrót do zdrowia oraz niezdolność samodzielnego wykonywania wszystkich czynności codziennych bez pomocy innych osób.

   Sprawy komplikacyjno-zakaźne po zabiegowe (rzads

   Wezwanie do działania:

   Jeśli szukasz informacji na temat tego, która doba po operacji jest najgorsza, zachęcam Cię do odwiedzenia strony Diamond Chand. Znajdziesz tam wiele przydatnych porad i wskazówek dotyczących powrotu do zdrowia po zabiegu chirurgicznym. Kliknij tutaj aby przejść na stronę: Diamond Chand.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here