W Polsce największe zapotrzebowanie dotyczy przede wszystkim branży IT, produkcji oraz usług związanych z opieką zdrowotną. Rynek pracy w tych sektorach dynamicznie rozwija się i ciągle poszukiwani są nowi specjaliści. W ostatnim czasie duże znaczenie ma również ochrona środowiska oraz energia odnawialna, co przekłada się na potrzebę rozwoju ekologicznego biznesu.

Zdrowa żywność

Na co jest największe zapotrzebowanie w Polsce? Bez wątpienia jednym z obszarów, na których rośnie popyt i ciągle pojawiają się nowi gracze, jest rynek zdrowej żywności.

Współczesny styl życia wymusza zmiany w nawykach żywieniowych. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej wpływu diety na zdrowie człowieka coraz więcej osób decyduje się na wybór produktów ekologicznych oraz naturalnych źródeł białka czy witamin.

Według raportu przygotowanego przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia aż 80% Polaków deklaruje chęć kupowania produktów spożywczych oznaczonych jako organiczne lub pochodzących od lokalnych producentów. Co ciekawe – nie tylko osoby aktywnie dbające o swoje zdrowie są zainteresowane takim podejściem do zakupu artykułów spożywczych. Coraz większa grupa konsumentek decydując się m.in. na dietę bezglutenową staje przed koniecznością dokładnego przeczytania etykiet oferowanych towarówek – również tych codziennego użytku jak makaron czy pieczywo.

Firmy funkcjonujące już wiele lat temu rozpoczęły inwestowanie we własne linie produktowe dedykowane dla klienteli poszukującej alternatywy dla tradycyjnej oferty. Wielu przedsiębiorców postanowiło zacząć od małych kroków, oferując np. jedynie lokalne owoce i warzywa.

Dzięki temu coraz więcej osób docenia wartość zdrowej żywności oraz świadomie decyduje się na wybieranie takich produktów w swojej codziennej diecie. Rynek ten charakteryzuje się stabilnym wzrostem, a prognozy pokazują jego dalsze rozwijanie nawet w trudnych czasach pandemii – Polacy nie rezygnują ze zdrowego stylu życia pomimo ograniczeń wynikających z lockdown’u czy częstszego korzystania z zamawiania posiłków online.

Nie brakuje również polskich firm działających na rynku międzynarodowym – cieszącego się największym uznaniem jest m.in. Olimp Labs znane przede wszystkim jako producent suplementów diety ale także inwestor mieszkaniowy Adept Investment Group S.A., który rozszerza swe portfolio o segment „zdrowa żywność” poprzez zakup spółki Juiceme.pl

Jak jednak zaistnieć na rynku bogatym już we wszelkiego rodzaju produkty ekologiczne? Przedsiębiorcy muszą zadbać zarówno o odpowiednio skonstruowaną strategię marketingową jak i dostosowanie do potrzeby klienteli ofert cenowych (w przypadku produktów organiczych cena bywa kilkukrotnie wyższa niż ta za podobny produkt z klasycznego źródła). Ważne jest również wypracowanie własnej, rozpoznawalnej marki oraz ciągły rozwój oferty o nowe produkty.

Warto też wspomnieć o fakcie, że wraz ze wzrostem zapotrzebowania na zdrową żywność pojawiło się wiele firm zajmujących się sprzedażą produktów eko czy organiczych. Wiele sklepów internetowych specjalizuje się tylko i wyłącznie w takiej branży – prowadzenie biznesu od strony logistyczno-technicznej nie stanowi więc już problemu a rywalizacja staje coraz bardziej widoczna.

Podsumowując – popyt na naturalną żywność to trend obecny już od kilku lat ale jego znaczenia jeszcze długo nie przeminie. Rosnąca świadomość społeczna dotycząca wpływu diety na jakoś naszego życia sprawia, że Polacy chętnie inwestują właśnie we „zdrowsze” opcje zakupowe.
Firmy działające na tym rynku muszą dbać zarówno o dostępność swoich produktów jak i odpowiedni marketing by pozostać konkurencyjnymi. A co najważniejsze – wartości proekologiczne przybierają coraz większy wymiar także dla polskiego przedsiębiorcy!

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na stronie https://www.energiaonline.pl/ dotyczącymi aktualnej sytuacji energetycznej w Polsce i możliwości pozyskiwania energii elektrycznej. Zachęcamy również do podjęcia działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Link tagu HTML tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here