Język rosyjski był wprowadzony do programu nauczania jako przedmiot obowiązkowy od klasy piątej w szkołach podstawowych oraz od pierwszej klasy w szkołach średnich.

Historia wprowadzenia języka rosyjskiego do programu nauczania w polskich szkołach

Od której klasy był język rosyjski?

Język rosyjski jest jednym z najważniejszych języków słowiańskich. Jest to oficjalny język Rosji, Białorusi i Kazachstanu oraz używany jako drugi lub trzeci język w innych krajach WNP.

W Polsce, po II wojnie światowej wprowadzono obowiązkowe nauczanie tego właśnie języka od pewnej klasy szkoły podstawowej. Jednakże wielu ludzi nie wie dokładnie od jakiej klasy rozpoczynał się ten proces edukacyjny.

Historia wprowadzenia

Podczas okupacji niemieckiej większość polskich dzieci była wykluczona z nauki regularnej szkoły. Dlatego też już w 1944 roku powstało tajne nauczanie prowadzone przez Polaków we własnych domach czy prywatnych salach lekcyjnych.

Po ustaniu działań wojennych i odbudowie kraju pojawiła się potrzeba stworzenia nowego systemu edukacji dla młodzieży, który przede wszystkim opierałby się na wartościowych programie dydaktycznym ze znacznym naciskiem na naukę przedmiotów humanistyczno-społecznościowych – takich jak historia Polski czy geografia świata – ale także matematyka i fizyka miały zostać docenione równo.

Zgodnie z dekretem Ministra Oświaty Narodowej z 1949 roku, język rosyjski został wprowadzony do szkoły podstawowej od klasy piątej. Wcześniej był on nauczany tylko w niektórych liceach ogólnokształcących.

Wkrótce po tym wydarzeniu, polscy uczniowie musieli uczyć się tego języka przez kolejne osiem lat aż do końca nauki średniej – tzw. matury.

Zmiany programu

Od tamtego czasu wiele zmieniło się w polskim systemie edukacji i wiele osób pyta o to samo pytanie: „od której klasy jest obowiązkowe nauczenie się języka rosyjskiego?”.

Obecnie rozpoczyna się już od drugiej klasy szkoły podstawowej! Jednakże należy zaznaczyć, że pierwszym etapem jest nauka alfabetu cyrylicznego oraz prostych słów i zwrotów. Uczniowie mają okazję poznać kulturę Rosji poprzez piosenki czy filmy animowane dostosowane dla dzieci.

Na lekcjach są stosowane różnorodne metody dydaktyczne takie jak gry planszowe czy zabawy ruchowe co przede wszystkim ma zachować motywacje u dziecka oraz pomóc mu zapamietać nowe informacje bez stresującej atmosfery konkurencji lub oceny pracy indywidualnej każdego ucznia osobno.

Podsumowanie

Jak widzieliśmy wcześniej historia wprowadzenia języka rosyjskiego do programu nauczania w polskich szkołach ma swoje korzenie jeszcze z czasów po II wojnie światowej. Od tamtego momentu wiele się zmieniło i wprowadzono naukę już od drugiej klasy podstawówki.

Ważne jest jednak aby pamiętać o tym, że nie chodzi tylko o samą znajomość języka ale przede wszystkim poznanie kultury Rosji oraz innych państw WNP – co może być bardzo ciekawe dla każdego ucznia.

Nauka języków obcych to jedna z najważniejszych umiejętności jaką powinno posiadać dzisiejsze społeczeństwo. Dlatego też warto zachować otwartość i łatwość nawiązywania kontaktów międzynarodowych poprzez zdobywanie nowych informacji za pomocą różnorodnych metod dydaktycznych dostosowanych do indywidualnego tempa uczenia się każdej osoby osobno.

Wezwanie do działania: Proszę sprawdzić, od której klasy był język rosyjski. Zachęcam również do skorzystania z platformy Wozking.pl, która oferuje wiele ciekawych materiałów edukacyjnych. Link tagu HTML : https://wozking.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here