W świecie wszechobecnego aspektu 16:9 nowy Dell UltraSharp 30 U3023E wyrąbuje sobie nieco wyższą niszę 16:10. Podoba nam się ta dodatkowa przestrzeń w pionie, która pozwala wykonać przydatne rzeczy. Podoba nam się również ogólna jakość panelu IPS, który jest bezpretensjonalnym elementem SDR 60Hz bez lokalnego przyciemniania lub fałszywej nadziei na HDR. Pod względem dokładności i pokrycia kolorów jest wystarczająco dobry do tworzenia treści na poziomie podstawowym. Łączność jest również znakomita, z USB-C i 90W zasilania, plus przełącznik KVM, przekierowanie ethernet i łańcuchowe łączenie DisplayPort. Mniej podoba nam się nieco rozszerzona rozdzielczość 1440p. W tym punkcie cenowym, 4K-plus byłby znacznie bardziej atrakcyjny.

Nowy Dell UltraSharp 30 U3023E to nie jest kolejny taki sam monitor PC o proporcjach 16:9. Jest nieco wyższy (16:10), dzięki czemu zapewnia nieco więcej przestrzeni roboczej w pionie. Co ciekawe, przy przekątnej 30 cali i proporcjach 16:10 ma dokładnie taką samą wielkość i rozdzielczość jak jeden z klasycznych płaskich monitorów firmy Dell z dawnych lat, potężny Dell 3007WFP.

Oczywiście, 3007WFP został wprowadzony na rynek w 2006 roku. W tamtych czasach rozdzielczość 2560 na 1600 pikseli przyciągała wzrok. Dziś, cóż, nadal oferuje mnóstwo miejsca na biurku. Jednak w porównaniu do 4K i więcej, gęstość pikseli nie jest zbyt egzotyczna.

Mimo to, jako panel produkcyjny, Dell UltraSharp 30 U3023E ma o wiele więcej zalet. Ma świetne połączenia, w tym USB-C z funkcją power delivery, a także przepustowość ethernetową i pełny przełącznik KVM, dzięki czemu można używać tego ekranu z więcej niż jednym komputerem PC lub Mac. Jeśli chodzi o twórców treści, Dell uważa, że U3023E spełnia podstawowe wymagania, w tym 95-procentowe pokrycie gamy DCI-P3.

Recenzja monitora Dell UltraSharp 30 U3023E: funkcje

U3023E jest zbudowany wokół 30-calowego panelu IPS o proporcjach 16:10 z 2 560 na 1 600 pikseli, a więc o proporcjach 16:10, a nie bardziej typowych 16:9. Daje to około 11 procent więcej miejsca na ekranie, a wszystko to w płaszczyźnie pionowej.

Jest to zdecydowanie SDR, a nie HDR panel, zbyt, choć 400 nit jasność jest dość punchy dla monitora SDR. Kontrast statyczny wynosi 1,000:1, częstotliwość odświeżania 60Hz, a reakcja pikseli 5ms w najszybszym ustawieniu panelu. W sumie są to dość staroszkolne liczby. Jak zapewnia  https://techpolska.pl/ , podobnie jak gęstość pikseli na poziomie 101DPI. 32-calowy monitor 4K osiąga około 140DPI, a 27-calowy panel 4K zwiększa to do ponad 160DPI.

Niemniej jednak, 95-procentowe pokrycie przestrzeni barwnej kina cyfrowego DCI-P3 nie jest złe i dobrze wróży tworzeniu treści na poziomie podstawowym. Jednak to ogólna produktywność jest tym, co naprawdę wyróżnia ten monitor. Po pierwsze, jest tu łączność USB-C z 90 W mocy, a także hub USB i port ethernetowy, dzięki czemu można podłączyć laptopa jednym kablem, napędzać monitor, ładować laptopa i podłączać urządzenia peryferyjne USB oraz sieć przewodową. To tak ważna cecha z punktu widzenia użyteczności i ergonomii.

Jest też stosunkowo często spotykana w nowoczesnych monitorach, choć zawsze w cenie. Bardziej niezwykła jest pełna funkcjonalność przełącznika KVM, pozwalająca na łatwe korzystanie z dwóch komputerów za pomocą tego jednego monitora. Funkcjonalność KVM obejmuje zresztą tryby picture-by-picture i picture-in-picture. Interfejs DisplayPort obsługuje również łańcuchowe łączenie. Można więc podłączyć jeden kabel wideo do komputera i obsługiwać dwa monitory, zaznacza  https://techpolska.pl/ .

Wreszcie, podstawa monitora Dell UltraSharp 30 U3023E oferuje pełen zakres regulacji, w tym wysokość, pochylenie, obrót i obrót do pozycji pionowej. Podsumowując, jest to bardzo mocny zestaw funkcji zwiększających wydajność.

Recenzja monitora Dell UltraSharp 30 U3023E: wydajność

Jak wynika ze specyfikacji monitora Dell UltraSharp 30 U3023E, jest to dość żywy panel jak na monitor SDR, a nie HDR. Jest on także ładnie skalibrowany po wyjęciu z pudełka, bez widocznej kompresji na obrazach testowych i z doskonałymi kolorami. Dell dostarcza panel z pełnym raportem z kalibracji, który pokazuje Delta Es znacznie poniżej dwóch w całej gamie sRGB, co stanowi pewne zabezpieczenie dla tych, którzy nie wykonują samodzielnej kalibracji po zakupie.

Aby było jasne, 95-procentowe pokrycie DCI-P3 przez U3023E nie jest materiałem do tworzenia treści dla profesjonalistów. Ale ten ekran z pewnością nadaje się do lekkiej edycji obrazu na boku. Nie jest to jednak najlepszy wybór jako tani ekran do edycji, bo po prostu nie jest taki tani.

Jako urządzenie wielofunkcyjne, jest również problematyczny ze względu na wspomniany wcześniej stosunek ceny do liczby pikseli. Wyższe proporcje 16:10 są dobre do oglądania kilku aplikacji, dokumentów i stron internetowych obok siebie w trybie portretowym. Ale gęstość pikseli zdecydowanie nie zapewnia ładnych, wyraźnych czcionek ani dużej ilości szczegółów obrazu. W tym stosunkowo wysokim punkcie cenowym wolelibyśmy raczej siatkę pikseli 4K rozszerzoną do 16:10 niż siatkę 1440p.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here