Kukon to ksywka, która wywodzi się z języka kaszubskiego i oznacza „kogut”. Jest to popularna nazwa nadawana osobom noszącym nazwisko Kukowski lub mających w swoim imieniu składową „kuk” (np. Jakub).

Historia i pochodzenie ksywki Kukon

Kukon – słowo, które może nie kojarzy się zbyt wiele osobom. Jednak dla tych, którzy znają historię tej ksywki, jest ono bardziej niż tylko przypadkowym wyrazem. Skąd więc pochodzi ta dziwna nazwa?

Pierwsze wzmianki o Kukonie pochodzą z lat 90-tych XX wieku i wiążą go ze światem biznesu. Mówi się że to właśnie tam powstała ta ksywka i choć dokładne okoliczności jej narodzin są już trudne do ustalenia, można przypuszczać pewną teorię.

Otóż prawdopodobnie Kukon był początkowo skrótem od „kurczak na koniec miesiąca”. Tak nazywało się bowiem jedno z dań serwowanych przez restaurację w centrum miasta Warszawy. Był to prosty posiłek oparty na kurczaku grillowanym w całości oraz podawany razem z warzywami sezonowymi.

Restauracja była ulubionym miejscem spotkań wielu przedstawicieli branży gastronomicznej oraz osób prowadzących swoje firmy we Wrocławiu czy też Krakowie. Z czasem takie spotkania stały sie coraz częstsze a danie „kurczak na koniec miesiąca” stawało sie symbolem tego grona ludzi.

Z biegiem czasu termin ten ulegał jednak skróceniu – najpierw do „kurcza”, potenj teraz już tylko kukon. I tak powstała ksywka, która zaczęła funkcjonować w środowisku biznesowym.

Od tamtej pory Kukon stał się synonimem dla grupy ludzi którzy osiągnęli sukces i cieszą sie swoją pracą. To nazwa kojarzona jest przede wszystkim ze światem finansów oraz przedsiębiorczości – to właśnie tutaj często spotykamy tych których określa się mianem „kukoniarskiej elity”.

Niektórzy uważają że historia ta ma także drugie dno – twierdzą bowiem, że kukony były symbolem walki o lepsze jutro w trudnych czasach transformacji ustroju politycznego kraju po 1989 roku. Być może faktycznie na początku lat dziewięćdziesiątych jedyną szansą na odnalezienie się w nowej rzeczywistości było założenie własnej firmy czy też pracy jako przedstawiciel handlowy.

Niezależnie jednak od tego jak dokładnie narodziła sie ksywka Kukon wiadomo jedno – dzisiaj stanowi ona nieodłączny element naszej codzienności. Może nie każdy wie co konkretnie oznacza to słowo ale z pewnością większość osób słyszało już je choć raz.

Warto przy tym podkreślić, że pomimo ponad dwudziestoletniej historii tej ksywki nadal pozostaje ona popularna a jej znaczenie rośnie z roku na rok. To dzięki niej możemy poznać ludzi którzy osiągnęli sukces, wiedzą jak zarządzać swoim czasem oraz cenią sobie dobre jedzenie.

Tak więc Kukon to nazwa która kojarzy się przede wszystkim z biznesem ale także ze wspomnieniami o dawnych latach i walki o lepsze jutro. Dlatego też warto zapamiętać tę ksywkę a może nawet samemu stać sie częścią tego grona – „kukoniarskiej elity”.

Wezwanie do działania: Zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.lancuchludzi.pl/, gdzie znajdą Państwo informacje na temat pochodzenia ksywki Kukon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here