W Polsce, zgodnie z ustawą o małżeństwie i rodzicielstwie, po 5 latach trwania małżeństwa majątek jest domniemany za wspólny. Oznacza to, że każde dobro nabyte przez jednego lub drugiego małżonka w czasie trwania związku będzie przypisywane do majątku wspólnego bez względu na źródło jego pozyskania. Jednak istnieją pewne wyjątki od tej reguły, które są określone w Kodeksie cywilnym.

Czy po 5 latach małżeństwa majątek jest wspólny?

Czy po 5 latach małżeństwa majątek jest wspólny? To pytanie, które wielu ludzi zadaje sobie w trakcie swojego związku. Małżeństwo to nie tylko romantyczna relacja między dwiema osobami, ale również umowa prawna regulująca wiele aspektów życia codziennego.

W Polsce obowiązuje tzw. ustrój rozdzielności majątkowej, co oznacza że każde z małżonków posiada swój własny majątek i zarządza nim samodzielnie. Wspólność dóbr może zostać wprowadzona na wniosek jednego lub obu małżonków poprzez zawarcie przed notariuszem intercyzy.

Interesującym zagadnieniem jest jednak kwestia tego jak długotrwałe małżeństwo wpływa na ten stan rzeczy oraz czy po upływie pewnego czasu można mówić już o wspólnych interesach finansowych?

Prześledźmy kilka scenariuszy:

Pierwszym przykładem są osoby posiadające nieruchomość zakupioną jeszcze przed ślubem i hipotekę spłaconą przez jedno z nich w całości za pomocą pieniędzy uzyskanych np: ze sprzedaży innej nieruchomości będącej ich prywatnym dorobkiem – jeśli tak się stanie to ta część mieszkania zostaje „wyłączona” spod ustawowego reżimu (art 33 §1 kk). Taka sytuacja powinna być odnotowana w aktach notarialnych i stanowić zalążek przyszłej intercyzy.

Drugim przypadkiem, który jest dość częsty to para decydująca się na zakup mieszkania lub domu po ślubie. W takiej sytuacji każde z małżonków wnosi swoje pieniądze na poczet wkładów własnych – warto mieć tutaj pod uwagę fakt, że jeśli jedno ze źródeł finansowania będzie nabyte wspólnie np: kredyt hipoteczny albo darowizna od rodziców to już nie można mówić o wyłączeniu tej sumy spod ustawowego reżimu (art 33 §2 kk).

Trzeci scenariusz dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą przed zawarciem małżeństwa. Jeśli firma pozostaje we właśności jednego z partnerów a dochody zostają przeznaczone na utrzymanie rodziny czy też dalszy rozwój biznesu – należy pamiętać o tym aby dokładnie dokumentować wszelkie transakcje oraz wprowadzić stosowne klauzule do umowy przedmałżeńskiej lub intercyzy.

Czwarty przykład dotyczyć może dziedziczenia majątku przez jednego ze stron po śmierci krewnego bądź znajomego – trudno tu określić uniwersalną regułe bo bardzo wiele rzeczy zależy od szczegółowych ustaleń testamentowych jak również ogólnej sytuacji życiowej danej pary.

Ostatnim scenariuszem jest sytuacja, w której po kilku latach małżeństwa para podejmuje decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej lub inwestycji np: zakupie nieruchomości. W takiej sytuacji warto zaangażować specjalistę prawa rodzinnego który pomoże określić zasady współwłasności oraz uregulowania kwestii ewentualnej intercyzy.

Podsumowując – każde małżeństwo to indywidualna sprawa i nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy majątek staje się wspólny po 5 latach związku. Bardzo wiele rzeczy uzależnione jest od konkretnych ustaleń między partnerami a także ścieżki życia jaką obrała dana para – jednak jeśli mamy pewne obawy co do naszego finansowego bezpieczeństwa to warto skonsultować swoją sytuację ze specjalistą prawa rodzinnego aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.

Tak, po 5 latach małżeństwa majątek jest uznawany za wspólny. Zachęcam do skontaktowania się z profesjonalistą w celu uzyskania szczegółowych informacji na ten temat. Można to zrobić na stronie https://byrosann.pl/ przez kliknięcie linka tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here