Tak, sprzedaż udziałów może być uznana za przychód. Jest to zależne od okoliczności danej transakcji oraz prawa podatkowego obowiązującego w danym kraju. W niektórych przypadkach, takie jak sprzedaż akcji na giełdzie, dochody mogą być opodatkowane specjalnymi stawkami lub zwolnione z podatku. Jednakże w innych sytuacjach konieczne jest zapłacenie pełnego podatku od uzyskanego przychodu ze sprzedanych udziałów.

Czy sprzedaż udziałów jest przychodem?

Czy sprzedaż udziałów jest przychodem? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób zarówno prywatnie, jak i biznesowo. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że każda transakcja kupna-sprzedaży ma swoje konsekwencje podatkowe. W przypadku sprzedaży udziałów należy się zastanowić nad kilkoma kwestiami: rodzajem spółki oraz czasem posiadania tychże akcji.

Jeśli chodzi o rodzaj spółki, warto rozróżnić dwie główne grupy – spółkę jawne oraz kapitałową (np. SA czy Sp. z o.o.). W przypadku pierwszej forma opodatkowania może być różna w zależności od tego czy mamy do czynienia ze wspólnikami osobistymi lub komandytariuszem a druga formą przeważnie są akcjonariusze.

W sytuacji gdy przedmiotem transakcji są akcje notowane na giełdzie polskiej bądź zagranicznej należy pamiętać również o ewentualnych kosztach poniesionych przez inwestora podczas nabycia takich papierowych wartości (m.in.: prowizja dla pośrednika). Koszt ten będzie wpływał bezpośrednio na wysokość osiągniętej ceny netto za te same walory co naturalnym skutkiem obrotu rynkowego będącego sumą zmian kursu w tym czasie.

Jeśli chodzi o długość posiadania udziałów, to sprawa jest prosta. Jeżeli akcje były trzymane przez okres krótszy niż 6 miesięcy i zostały sprzedane z zyskiem, to dochód uzyskany ze sprzedaży będzie opodatkowany podatkiem od kapitału pieniężnego (tzw. podatek Belki), który wynosi obecnie 19%. W przypadku gdy mamy do czynienia z długoterminowymi inwestycjami – czyli spółka posiadała udziały co najmniej pół roku przed ich przekazaniem – nie ma już takiego zagrożenia ponieważ odpowiada za nią rynkowy trend oraz wysokości dywidendy jako dodatkowego źródła zarobku dla właściciela papierów wartościowych.

Warto jednak wspomnieć także o korzystnej sytuacji dotyczącej umorzenia własnych akcji lub jednostek uczestnictwa w funduszach zamknętych bądź otwartych. Wtedy bowiem przychody pojawiają się na koncie osoby fizycznej bez żadnych kosztów ani składek ZUS-owskich a ewentualne straty nie będą wprowadzone do kalkulacji PIT-u danego roku fiskalnego co może być korzystną informacją również finansowo-doradczym firmom zajmujących się świadczeniem usług doradczych na rzecz klienta indywidualnego jak i biznesowego.

Podsumowując, sprzedaż udziałów może być przychodem lub nie. Wszystko zależy od rodzaju spółki oraz czasu trwania inwestycji w posiadane akcje. Przed dokonaniem transakcji warto dobrze przeanalizować sytuację podatkową i skonsultować się z doradcą podatkowym bądź prawnym aby uniknąć niemiłych niespodzianek na etapie rozliczeń rocznych PIT-ów czy ZUS-u jak również doprowadzić do korzystnego wyniku finansowo-bilansowego firmy, szczególnie tych zajmujących się handlem papierami wartościowymi jako jednym ze źródeł dochodu uzyskanych przez przedsiębiorstwo.

Wezwanie do działania: Prosimy skontaktować się z doradcą podatkowym w celu uzyskania profesjonalnej porady dotyczącej kwestii, czy sprzedaż udziałów jest przychodem.

Link tagu HTML do https://www.lothus.pl/:
Lothus – Doradztwo Podatkowe i Księgowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here