W Polsce istnieje system podatku VAT, który nakłada opłaty na większość produktów i usług. Jednakże, dla niektórych przedmiotów lub transakcji obowiązuje próg zwolnienia z tego podatku. Czy wiesz do jakiej kwoty można uniknąć płacenia VAT-u?

Kiedy należy płacić podatek VAT?

Podatek VAT jest jednym z najważniejszych podatków, jakie muszą opłacać przedsiębiorcy w Polsce. Jest to także jeden z najbardziej skomplikowanych i często zmieniających się przepisów prawa podatkowego. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie – do jakiej kwoty nie płaci się podatku VAT?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i wymaga pewnych wyjaśnień. Otóż istnieje kilka stawek VAT, które obowiązują w różnych przypadkach.

W pierwszej kolejności należy powiedzieć o tzw. małym przedsiębiorcy, czyli osobie prowadzącej działalność gospodarczą na własny rachunek bez zatrudniania pracowników lub tylko ze współpracą krótkoterminową (tj. umowy cywilnoprawne). W takim przypadku limit przychodu wynosi 200 tysięcy złotych rocznie netto (czyli po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu).

Jeśli dochód osiągniemy ponad ten próg przez dłużej niż 12 miesięcy kalendarzowych bądź planujemy osiągnąć go już we wcześniejszym terminie – konieczna będzie rejestracja jako płatnik VAT-u oraz rozpoczęcie opłacania tego podatku za każdy sprzedany produkt/usługę.

Dla firm większych natomiast istnieją dwie stawki: ogólna – która wynosi obecnie 23% oraz ulgowa – czyli obniżona, która wynosi jedynie 8%. W przypadku tej drugiej stawki istnieje jednak wiele warunków do spełnienia.

Dzięki stosowaniu różnych odliczeń podatkowych i zwolnień przedsiębiorca może zredukować swoją kwotę VAT-u do zapłaty bądź w ogóle nie płacić go za określone transakcje.

Warto także nadmienić o tzw. ryczałcie ewidencjonowanym – jest to uproszczony system opodatkowania dla małych firm (o przychodach rocznych nie przekraczających poziomu:
-1,2 miliona złotych netto w handlu,
-3 miliony zł na usługach lub produkcji)

Korzystając z tego sposobu rozliczenia firmy ponoszą stałe koszty podatku dochodowego oraz ZUS bez konieczności składania deklaracji VAT co miesiąc.

Podsumowując odpowiedź na pytanie „do jakiej kwoty nie płaci się podatku VAT?” – można powiedzieć że granica ta zawęża się głównie tylko dla bardzo niewielkich biznesów prowadzących działalność gospodarczą zarówno na własny rachunek jak i korzystającego ze współpracy cywilnoprawnej.
Firmy większe natomiast muszę liczyć się niestety z dodaniem kolejnego elementu wpływając negatywnie ich budżet – podatku VAT.

Należy jednak pamiętać, że każda firma ma swoje indywidualne potrzeby i sytuację finansową, a zatem warto skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie prawa podatkowego oraz rachunkowości aby dobrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Nie płaci się podatku VAT do kwoty 50 zł netto.

Link do strony JegoEgo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here