Ile udziałów może mieć spółka?

Spółka może posiadać dowolną liczbę udziałów, która jest określona w statucie. W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) minimalna liczba udziałów wynosi jedno, natomiast dla spółek akcyjnych (S.A.) minimalna liczba akcji to 1 sztuka. Maksymalną liczbę udziałów można ustalić na tyle wysoką, ile pozwala na to wartość kapitału zakładowego danej spółki oraz wymogi ustawowe i regulacje prawne dotyczące posiadania większych pakietów kontrolnych przez pojedyncze osoby lub podmioty gospodarcze.

Liczba udziałów w spółce a wysokość kapitału zakładowego

Wysokość kapitału zakładowego jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o funkcjonowaniu spółki. Warto jednak pamiętać, że liczba udziałów w spółce również ma wpływ na jej działanie.

Ile udziałów może mieć spółka? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wysokość kapitału zakładowego oraz rodzaj i forma prawna przedsiębiorstwa.

Zgodnie z polskim prawem, minimalny kapitał zakładowy dla Spółki Akcyjnej wynosi 100 tysięcy złotych, natomiast dla Spółki Z ograniczoną odpowiedzialnością – 5 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o maksymalną liczbę udziałów w przypadku SA to ta wartość określona została przez ustawodawcę jako milion sztuk akcji bezwartościowych lub dwudziestu pięciu tytułów uprawniających do głosowania za jeden akcjonominalny (czyli nominalnej wartości jednego waloru). Dla Sp.z.o.o takie nakładanienie limitacji już nie wystepuje a więc możliwe są rozwiązania indywidualne oparte np.na specjalnych klauzulach umownych dotyczących wyłączonych właśnociowych preferencji czy też przewidujące konwersję obligacji na nowo-emisję certyfikatów udziałowych.

Co więcej, liczba udziałów w spółce może być również uzależniona od celu jej powstania. Często zdarza się, że spółki tworzone są przez kilka osób i każda z nich posiada określoną liczbę akcji lub certyfikatów udziałowych. W takim przypadku suma tych wartości musi wynosić co najmniej wysokość kapitału zakładowego.

Nie bez znaczenia jest także forma prawna przedsiębiorstwa oraz rodzaj wyemitowanych akcji czy też certyfikatów udziałowych. Na przykład Spółka Akcyjna może emitować różnego rodzaju papiery wartościowe – od prostych akcji po obligacje konwertowalne na walory firmy (ang.Convertible Bond). Takie instrumenty finansowe pozwalają na elastyczniejsze zarządzanie firmą poprzez umożliwienie np.konwersję długoterminowego zadłużenia w krótkoterminowy wkład własny,czy wymianę jednej formy papieru za inną-choćby celem przejęcia innej firmy .

Warto jednak pamiętać o tym, że ilość posiadanych przez danego inwestora akcji lub certyfikatów wpływa również na jego uprawnienia wobec spółki i decyzje podejmowane podczas Walnego Zebrania . Co do reguł głosowania to ustawodawca jasno określił ich szczegóły dla obydwoch rodzajów spółek z o.o. i SA.

Podsumowując, liczba udziałów w spółce zależy przede wszystkim od wysokości kapitału zakładowego oraz formy prawnej przedsiębiorstwa. Warto jednak pamiętać, że ilość posiadanych akcji lub certyfikatów wpływa na uprawnienia inwestora względem firmy i decyzje podejmowane podczas Walnego Zebrania . Ostatecznie wybór odpowiedniego modelu działań powinien być dobrze przemyślany przez zarząd oraz właścicieli danego biznesu aby spełniać cele ekonomiczne a jednoczenie chronić interesy wspólnika czyli np.zapewnić mu dostęp do informacji handlowych ,wymianie myśli ze specjalistami itp., ale nie pozwoli namnażać się takich sytuacji które mogą doprowadzić do bankructwa firmowego .

Wezwanie do działania:
Proszę zapoznać się z informacją dotyczącą maksymalnej liczby udziałów, jakie może posiadać spółka oraz odwiedzić stronę https://www.gminess.pl/ w celu uzyskania dalszych informacji.

Link tag HTML :
https://www.gminess.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here