Na rynku pracy brakuje osób posiadających specjalistyczną wiedzę i umiejętności. Wiele branż, takich jak IT czy medyczna, boryka się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Ponadto, coraz większe znaczenie mają tzw. „miękkie” kompetencje, takie jak umiejętność pracy w zespole czy efektywna komunikacja interpersonalna – te cechy są często trudne do znalezienia u kandydatów na stanowiska zawodowe.

Zarządzanie ryzykiem

W obecnych czasach rynek pracy uległ znaczącym zmianom. Wraz z postępem technologicznym, rosnąca liczba absolwentów szkół wyższych oraz coraz bardziej wymagający pracodawcy, pojawia się pytanie – kogo brakuje na rynku pracy?

Jednym z najważniejszych aspektów w dzisiejszym świecie biznesu jest zarządzanie ryzykiem. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że „ryzyko to tylko słowo”, jednakże błądzenie między lukami prawnymi a etykietowaniem działalności jako nielegalnej może skutkować poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorstwa.

Dlatego też ważne jest posiadanie specjalisty ds. zarządzania ryzykiem w firmie. Osoba ta musi być dobrze przeszkolona i posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające jej kwalifikacje.

Niestety, tacy eksperci są często trudni do znalezienia na rynku pracy. Z jednej strony wymagań względem ich kompetencji stale rosną (np.: znajomość zagadnień GDPR), a z drugiej – wiele osób decyduje się na inną drogę zawodową lub emigrację za granicę.

Podobna sytuacja ma miejsce również w przypadku programistów czy innych specjalistów IT – branży dynamicznie rozwijającej się i ciężkiej w opanowaniu. Wielu przedsiębiorców narzeka na brak odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej, a ci którzy ją posiadają, są zazwyczaj już zatrudnieni.

Z kolei w przypadku sektora budowlanego – jednego z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki – problem polega przede wszystkim na trudnościach ze znalezieniem pracowników wykonujących prace fizyczne. Praca ta często kojarzy się bowiem ze słabymi warunkami i niskimi zarobkami, co powoduje rekrutacyjną stagnację.

Kolejnym zawodem deficytowym jest dziennikarstwo oraz media społecznościowe. Choć wiele osób interesuje się tą dziedziną (m.in.: za sprawą blogowania), to jednakże liczba ofert pracy dla początkujących dziennikarzy jest stosunkowo mała.

Warto również wspomnieć o pedagogice i edukacji specjalnej – branży pełnej pasji i poświęcenia dla innych ludzi; niestety coraz mniej osób decyduje się na ten kierunek studiów lub podejmowanie tej pracy jako swojej głównych aktywności życiowej.

Podsumowując: problemy dotyczące rynku pracy mają różnorodny charakter – od braku fachowych ekspertów ds. ryzyka czy programistów IT do niedostatku pracownikówwyznaczonych przez tradycyjne, fizyczne zawody. Jest to problem złożony i wielowymiarowy, wymagający zarówno działań pracodawców jak i rządu w celu poprawy sytuacji na polskim rynku pracy.

Wezwanie do działania: W obecnej sytuacji na rynku pracy brakuje przede wszystkim specjalistów z różnych branż. Zachęcamy więc osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, aby śmiało aplikowały na wolne stanowiska w swojej dziedzinie!

Link tagu HTML do https://batfinanse.pl/:
BatFinanse

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here