Palety z tworzywa sztucznego wdarły się przebojem do świata logistyki i magazynowania. Nic nie wskazuje też na to, aby miały zamiar ustępować stosowanym od lat drewnianym paletom. I choć plastikowe palety nie są idealne, w wielu kwestiach przeważają nad drewnianymi.
Mocne strony palety z tworzywa sztucznego
Producent palet plastikowych wskaże szereg zalet, dla których warto stosować właśnie jego produkt. Wykonane z plastiku palety w standardowych rozmiarach są prawie połowę lżejsze od drewnianych. Ten fakt nie tylko ułatwia pracę magazynierom, ale także przyczynia się do zmniejszania emisji dwutlenku węgla. Niższa waga ładunków, dzięki lżejszej palecie to mniejsze zużycie paliwa przez tiry i co za tym idzie mniej szkodliwych spalin.
Dużą zaletą Palety z tworzywa jest także możliwość jej dokładnego mycia, co jest wykluczone w przypadku tradycyjnych palet. Dokładne czyszczenie, w tym na mokro z zastosowaniem środków czystości daje możliwość otrzymania palet transportowych, spełniających rygorystyczne wymogi sanitarne, na których przemieszczane są ładunki spożywcze i farmaceutyczne.
Ze sterylnością plastikowych palet wiąże się także ważne w transporcie międzynarodowym zagadnienie pleśni na paletach drewnianych. Różnice wilgotności i temperatury w różnych stradach klimatycznych powodują bowiem powstawanie nalotu z pleśni i grzybów na tradycyjnych paletach, co może powodować zatrzymywanie przez urzędy celne nawet dużych partii towaru. Zastąpienie drewnianych palet tymi z tworzyw sztucznych pozwala na całkowitą eliminację tego problemu.
Na co warto uważać przy plastikowych paletach
Producent palet plastikowych ma jednak świadomość, że nic nie jest bez wad, również oferowane przez niego dobra. Największym problemem, jaki mogą stwarzać plastikowe palety jest możliwość odkształcania się tworzywa, w przypadku gdy obciążenie palety będzie zbyt duże.
Niektórzy zwracają także uwagę na to, że mokra paleta wykonana z tworzywa sztucznego może być śliska, przez co potencjanie może stwarzać problemy przy rozładunku.
Wydaje się więc, że wady plastikowych palet uwidaczniają się dopiero podczas ich nieprawidłowego użytkowania. Mając to na względzie można uznać je za innowacyjny produkt, który w przyszłości ma nawet szansę całkowicie zastąpić tradycyjne drewniane palety.