Nie da się przekształcić pomysłu na biznes w realny biznes bez zaplecza finansowego. Istnieje kilka źródeł kapitału początkowego – oto korzyści i ryzyko związane z każdym z nich.

Pieniądze osobiste

Pozyskiwanie środków własnych jest najwolniejszą drogą do rozwoju https://traf-bp.pl. Ale powolny nie znaczy zły. Inwestując w biznes tylko własne pieniądze, staranniej zaplanujesz swoje kroki i zasoby. A w czasach kryzysu sytuacja nie będzie się pogarszać z powodu spłat kredytów. Niezawodność jest główną zaletą tego sposobu pozyskiwania kapitału na rozpoczęcie działalności. Jeśli nie masz zbyt wiele pieniędzy, zastanów się, jak możesz zaoszczędzić lub uzupełnić braki. Oto kilka pomysłów opartych na doświadczeniach firm, które odniosły sukces:

Po pierwsze korzyści, po drugie pieniądze.

Aby sprawić, że klienci będą chcieli kupić produkt lub usługę, udowodnij swoją przydatność. Na przykład, współwłaściciel serwisu prawnego, mówi, że pierwsze pieniądze, jakie zespół zarobił, pochodziły z darmowych porad prawnych: „Najpierw staraliśmy się udowodnić przydatność, a potem, kiedy okazało się, że klienci są skłonni płacić, zaczęliśmy brać pieniądze i reinwestować je w biznes.

Stopniowe zwiększanie liczby pracowników

Jeśli nie możesz zatrudnić 5 osób na raz, najpierw zrób to, co możesz dla biznesu z 2-3 pracownikami https://traf-bp.pl. Tak właśnie zrobiła prezes Centrum Rozwoju Biznesu i Kariery w Polsce: „W pierwszym roku istnienia firmy mieliśmy tylko 3 pracowników, w czwartym roku – 4. Dopiero w czwartym czy piątym roku zaczęliśmy rekrutować zespół, bo zarobione pieniądze mogliśmy przeznaczyć na rozwój”.

Zrewiduj swój biznesplan

Jeśli zdajesz sobie sprawę, że Twój kapitał początkowy nie wystarczy na wszystko, co masz na myśli, Twój biznesplan jest prawdopodobnie nierealistyczny lub źle skalkulowany. Jeśli firma nie ma wystarczającego kapitału na starcie, nie należy jej w ogóle zakładać.

Inwestorzy

Współpraca z inwestorem to ryzyko a priori. Znalezienie odpowiedniego zajmie trochę czasu, a negocjowanie warunków będzie wymagało dyplomacji, w przeciwnym razie można stracić kontrolę nad własną firmą już na etapie negocjacji. Niemniej jednak, zwrócenie się do inwestora jest skuteczną strategią. Najważniejsze jest, aby omówić szczegóły prawne i dojść do kompromisu z partnerem-patronem.

Aby przyciągnąć inwestora, pokaż mocne strony produktu i udowodnij, że firma jest rentowna. Pomocne będą wczesne referencje klientów, udane przypadki i dobrze przemyślana prezentacja.

Na wczesnych etapach rozwoju projektu należy szukać nie tylko inwestora, ale anioła biznesu – kogoś, kto może zainwestować nie tylko pieniądze, ale także wiedzę i doświadczenie: to pomoże przenieść firmę na wyższy poziom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here