Niespłacane terminowo przez klientów i kontrahentów płatności mogą doprowadzić do utraty płynności finansowej firmy. W skrajnych przypadkach biznes, który ma problemy z dłużnikami, nie może prawidłowo funkcjonować ani rozwijać się poprzez kolejne inwestycje. Trzeba przyznać, że sprawna windykacja należności jest dla przedsiębiorstw ogromnym problemem, tym bardziej że właściciele takich działalności bardzo często nie mają wystarczającej wiedzy prawnej ani czasu, aby ściągać długi samodzielnie. Z pomocą przychodzą prawnicy, którzy świadczą usługi w ramach skutecznej windykacji.

Jak przebiega skuteczna windykacja należności?

Jak potwierdza adwokat Łukasz Kowalski, windykacja należności, jaką zajmują się prawnicy, może dotyczyć wsparcia zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Należy wskazać, że firmy bardzo często występują nie tylko w roli wierzycieli, którym kontrahenci są winni środki finansowe. Zdarza się, że to przedsiębiorstwa, które są klientem kancelarii prawnej, nie radzą sobie z płatnościami. Sprawna pomoc prawna polega na prowadzeniu negocjacji, dzięki którym udaje się wypracować wspólny kompromis. Dzięki temu spłata zadłużenia może przebiegać na korzystnych dla dwóch stron warunkach.

Bez względu na to, czy klient jest dłużnikiem, czy też wierzycielem, w pierwszej kolejności stosowana jest miękka windykacja. Kancelaria Częstochowa potwierdza, że właśnie metody mediacji i negocjacji przynoszą najlepsze efekty. Dojście do porozumienia jest priorytetem, ponieważ dwóm stronom sporu zależy przecież na korzystnym rozwiązaniu. Firma, która jest dłużna pieniądze, chce pozbyć się należności, aby odzyskać dobry wizerunek, zaś wierzyciel chce po prostu odzyskać swoje pieniądze, aby mieć płynność finansową i móc inwestować.

Jeśli nie windykacja miękka, to co?

Dopiero w sytuacji, w której windykacja miękka nie przynosi pożądanych efektów, kancelaria prawna wdraża bardziej inwazyjne metody. W skrajnych przypadkach sprawa zgłaszana jest do sądu, a na dłużnika zostaje nałożone zabezpieczenie komornicze. Znacznie lepiej jest jednak dojść do porozumienia w finansowych sprawach biznesowych, aby czym prędzej móc zająć się rzeczywistą działalnością firmy.

Artykuł powstał na podstawie informacji/wiadomości merytorycznych udostępnionych przez kancelariakowalski.pl w zakresie windykacji – Kancelaria w Częstochowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here