Prawdziwym miłośnikom produktów mięsnych trudno wyobrazić sobie brak wędlin w jadłospisie. Wędliny pasują bowiem zarówno jako dodatek do tradycyjnych kanapek dobrze komponując się z serami i surowymi warzywami, jak również jako baza do wielu dań jednogarnkowych, takich jak np. leczo. Wyroby wędliniarskie pasują też do wielu sałatek, a we Włoszech codziennością jest smakowanie wędlin podczas wieczornego aperitivo. Wszystko to jest dowodem, że wędliny mają stałe miejsce na stołach wielu ludzi na całym świecie. Na specjalną uwagę zasługują jednak te wyrabiane w sposób tradycyjny, niezawierające konserwantów i wzmacniaczy smaku.

Rodzaje i produkcja tradycyjnych wędlin wiejskich

Istnieje wiele podziałów na rodzaje tradycyjnych wędlin. Z pewnością znaczenie ma to, z jakiego mięsa są produkowane, ponieważ od tego w dużej mierze zależy ich smak i aromat. Wędliny produkuje się z każdego rodzaju mięsa, zatem na rynku można znaleźć wyroby drobiowe, wołowe, wieprzowe, a także produkowane z dziczyzny oraz koniny. W produkcji tradycyjnych wędlin wiejskich nieczęsto miesza się ze sobą dwa rodzaje mięsa, choć zdecydowanie możliwe jest znalezienie wędliny wyprodukowanej np. z drobiu i wieprzowiny.

Bardziej istotną klasyfikacją tradycyjnych wyrobów wędliniarskich jest ich podział na kiełbasy, wędzonki, wędliny blokowe oraz podrobowe. Do produkcji kiełbas tradycyjnych potrzebne jest rozdrobnione lub drobno posiekane mięso, naturalne przyprawy oraz flak lub osłonka, którą nadziewa się mieszanką mięsa i przypraw. Kiełbasy tradycyjne nie zawierają w składzie zbędnych konserwantów i wypełniaczy, których zadaniem byłoby dodanie smaku i aromatu. Sztuka produkowania wysokiej jakości kiełbas polega na komponowaniu składu bez sztucznych dodatków przy zachowaniu w pełni walorów smakowych. Tajemnica tkwi w odpowiedniej ilości przypraw i czasie produkcji, jako, że wypełniona mięsem osłonka jest na dalszym etapie gotowana, parzona lub wędzona. Rozdrobnione mięso w produkcji kiełbas tradycyjnych często długo leżakuje po wymieszaniu z przyprawami, aby nabrać smaku.

Podobnie wygląda to w przypadku produkcji wędlin blokowych oraz podrobowych. Różnica polega rzecz jasna na rodzaju wykorzystywanego mięsa. Wędliny podrobowe – jak sama nazwa wskazuje – produkuje się z rozdrobnionych podrobów (wątroby, nerek, serc), choć w składzie nie brakuje też mięsa i tłuszczu zwierzęcego. Tak jak przy produkcji kiełbas, w składzie na próżno szukać wypełniaczy i sztucznych aromatów, ponieważ proces ten trwa długo ze względu na konieczność pozostawienia mieszanki do czasu, aż mięso nabierze odpowiedniego smaku. Wędliny podrobowe formuje się zazwyczaj w dowolny sposób, jednak najczęściej sprzedawane są w postaci pasztetów o jednolitej konsystencji. Tym różnią się od wędlin blokowych (o podobnym składzie), że te ostatnie formowane są w większe fragmenty i sprzedawane w formie bloków. Ostatnią grupą tradycyjnych wędlin są wędzonki, czyli fragmenty samego mięsa bez dodatków, peklowane a następnie wędzone naturalnym dymem, parzone lub pieczone. Zapraszamy odwiedzić naszą stronę Wędliny tradycyjne

– mamy duży asortyment produktów wędliniarskich wysokiej jakości.

Sztuka przyprawiania

Prawdziwy aromat i smak wędlin tradycyjnych tworzony jest głównie przy użyciu trzech prostych przypraw: soli, pieprzu i czosnku. Taka mieszanka stanowi bazę i wykorzystywana jest przy produkcji niemal każdego rodzaju wędliny. W zależności od nut smakowych, jakie w założeniu producenta mają dominować w wędlinie, używa się dodatkowo majeranku, kolendry i kminku. Coraz częściej do produkcji tradycyjnych wędlin wiejskich o wysokiej jakości stosuje się także gałkę muszkatołową, paprykę ostrą, a także imbir lub goździki – jest to jednak sposób na dodanie wędlinie specyficznego smaku, a przyprawy te nie są podstawowymi składnikami wędlin na wiejskim stole.

Smak i aromat wędlin o niskim stopniu przetworzenia sprawia, że produkty te często goszczą na stołach. Są też bezpieczne dla zdrowia i sprawiają, że nie trzeba rezygnować z przyjemności cieszenia się wiejskimi smakami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here