Jeśli spóźnisz się z opłatami składek do ZUS, możesz zostać obciążony dodatkowymi kosztami w postaci odsetek za zwłokę. Dlatego ważne jest, aby regularnie płacić swoje składki na czas i monitorować terminy ich wpłacania. W przypadku niemożności wykonania płatności warto jak najszybciej skontaktować się z urzędem i uzgodnić sposób regulacji zadłużenia lub wnioskować o rozłożenie długów na raty.

Konsekwencje spóźnienia się z płatnościami do ZUS

Co jeśli spóźnię się z ZUS?

Płacenie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) to obowiązek każdego przedsiębiorcy oraz pracownika. Jest to element, który zapewnia bezpieczeństwo finansowe w razie choroby czy emerytury. Jednakże, czasem może zdarzyć się sytuacja, że nie uda nam się uiścić należności na czas.

Konsekwencje takiego postępowania mogą być poważne i prowadzić nawet do likwidacji firmy lub utraty pracy. Warto więc dokładnie poznać konsekwencje spóźnienia się z płatnościami do ZUS.

Po pierwsze: odsetki

Jeśli opóźnimy wpłaty składek, będziemy musieli liczyć się ze znacząco wyższymi kosztami niż planowaliśmy pierwotnie. Odsetki naliczane są bowiem za każdy dzień zwłoceń i wynoszą około 8% rocznie – suma ta jest całkiem znaczna dla osób działających na rynku małą firmą lub osoby fizycznej prowadzącej własną działalność gospodarczą.

Po drugie: kara pieniężna

Kolejnym kosztem jaki poniesiemy po opóźnieniu wpływu naszych składek będzie kara pieniężna nakładana przez organ administracyjny tj.: Izba Skarbowa bądź Krajowy Informator Podatkowy. Kara ta może wynosić nawet kilka tysięcy złotych, w zależności od wysokości niezapłaconej kwoty.

Po trzecie: windykacja

Jeśli długi będą rosły i nie będziemy podejmowali działań zmierzających do ich spłaty, zostaniemy poddani procesowi egzekucji administracyjnej lub sądowej. W praktyce oznacza to nałożenie zajęcia komorniczego bądź innych sankcji majątkowych takich jak np.: licytacje nieruchomości czy samochodów.

Podsumowanie

Opóźnienie wprowadzenia składki jest poważnym naruszeniem obowiązków przedsiębiorcy oraz pracownika – a także osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Kosztuje nas ono niestety bardzo wiele pieniędzy i stresu w przyszłości, którego można uniknąć stosując się do terminów płatności ustalonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Z tego względu warto pamiętać o regularnym regulowaniu swojego zadłużenia u tej instytucji aby zapewnić sobie bezpieczne jutro finansowe dla siebie oraz dla swojej rodziny!

Wezwanie do działania:
Jeśli spóźniłeś/aś się z opłatami ZUS, nie zwlekaj! Skorzystaj z usług BusyBook i uporządkuj swoje finanse. Kliknij tutaj (link do busybook.pl), aby poznać więcej szczegółów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here