Wspólnicy Sp z o.o. nie są objęci obowiązkiem płacenia składek ZUS, jednakże w przypadku wykonywania działalności gospodarczej na rzecz spółki, mogą oni zostać ubezpieczeni jako przedsiębiorcy i być zobligowani do opłacania składek ZUS.

Podstawowe obowiązki ZUS wspólników Sp z O.O

W Polsce spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli Sp z O.O., jest jednym z najpopularniejszych rodzajów działalności gospodarczej. Wiele osób decyduje się na utworzenie takiej spółki ze względu na korzyści jakie oferuje – w tym mniejszą odpowiedzialność za długi firmy i łatwiejsze pozyskanie inwestorów.

Jednakże, tworząc Sp z O.O., warto pamiętać o podstawowych obowiązkach wynikających m.in. ze stosowania prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Jednymi z nich są opłaty do ZUS-u.

Każdy pracownik musi być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym oraz emerytalno-rentowym – a to samo dotyczy wspólników Sp.z o.o.. Najczęściej wymienianymi formami umowy między wspólnikiem a firmą jest umowa o dzieło lub kontrakt menadżerski (ang.“management contract”).

Umowa cywilnoprawna nie generuje dla strony wykonującej pracę statusu osoby prowadzącej własną działalność gospodarcza; co więcej przepisy regulujące zawieranie tychże umów stanowią że przy wyborze sposobu realizacji zamawianej usługi należy mieć na uwadze jej specyfikację przedmiotowe i cel jaki chce się uzyskać dzięki tej usługom

Niestety wiele osób myśli, że jeśli są wspólnikami Sp z O.O., to nie muszą płacić ZUS-u. To jednak błędne myślenie – każdy pracownik (w tym także wspólnicy) musi być ubezpieczony.

Jak już wcześniej zostało powiedziane, najczęściej stosowanymi formami umowy między firmą a wspólnikiem jest umowa o dzieło lub kontrakt menadżerski. W przypadku zawierania takich umów warto pamiętać, żeby dokładnie określić w nich obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Warto również podkreślić, że brak wpisu do ewidencji działalności gospodarczej czy prowadzenie innej działalności zarobkowej przez osoby będące jednocześnie udziałowcami spółek kapitałowych może stanowić dowód uznający fakt wykonywania pracy na rzecz tejże spółki jako prace etatowe i kwalifikującej się do objęcia systemem ogólno-obowiązkowego Ubezp Spo albo zlecenie-umowa-z-dyrektorem-spolki

Trudność polega tu jednak na dokonaniu prawidlowego sklasyfikowania jakiego typu usług realizuje dana osoba dla danej firmy – co wymaga analizy specyficznje sytuacji danego przedsiębiorstwa

Jeżeli chodzi o wysokość opłaconych składek ZUS przez posiadacza udziałów w Sp z O.O., to jest ona uzależniona od wielu czynników, takich jak np. wysokość wynagrodzenia czy ilość godzin przepracowanych przez wspólnika.

Warto również pamiętać o terminowości opłat – ZUS wymaga regularnych wpłat składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (co najmniej raz miesięcznie). W przypadku braku płatności lub nieterminowych wpłat grozi nam kara grzywny oraz obciążenie kosztami windykacyjnymi.

Podsumowując: każdy pracownik (w tym także wspólnik) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi być objęty ubezpieczeniem społecznym oraz zdrowotnym. Najczęściej stosowanymi formami umowy między firmą a wspólnikiem są umowa o dzieło lub kontrakt menadżerski, jednakże warto dokładnie określić w nich obowiązek opłacenia składków do ZUS-u. Prawidlowe sklasyfikowanie typu usług realizowanej dla danej firmy stanowi kluczowe znaczeneie podczas ustalania statusu prawnego osoby wykonującej daną pracę.. Terminowe opłacone należnosci za pośrednictwem bankowego systemu PUE powinny zapewnić nas przed karaniem ze strony organów państwa – gdyby mimo wszystko doszło do uchybień , warto zglosić się niezwlocznie do doradcy podatkowego lub prawnika specjalizującego się w prawie pracy.

Wezwanie do działania: Sprawdź, czy wspólnicy Sp z O.O płacą ZUS i przekonaj się o korzyściach regularnych wpłat na ubezpieczenie społeczne. Odwiedź stronę https://lapetit.pl/ i dowiedz się więcej!

Link tagu HTML: https://lapetit.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here