Badania przeprowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2012 roku wykazały, że przedsiębiorcy mają dużą wiedzę na temat przepisów prawa dotyczących funkcjonowania na rynku. Jednak mnogość zapisów sprawia, że czasami można poczuć przynajmniej delikatną niepewność, czy działania prowadzone przez naszą firmę są w stu procentach legalne. Gdy mamy takie wątpliwości, pomocna może być konsultacja z kancelariami, które specjalizują się w różnych zagadnieniach z szeroko pojętego biznesu. Prawo konkurencji jest powszechnym tematem rozmów. Zarówno uczciwa i nieuczciwa konkurencja otacza wielu właścicieli firm. Podmioty walczą o klientów, kontrakty i nowe umowy. Celem prowadzenia biznesu jest rozwój, dlatego warto dokonywać go zgodnie z literą prawa.

Prawo konkurencji – dlaczego eksperci są pomocni?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga dużego zaangażowania. Na początku, gdy budujemy wszystkie struktury, poświęcamy firmie sporo czasu i energii. W chwili nadejścia upragnionego sukcesu, możemy skoncentrować się na zarządzaniu nią nieco z dystansu. Planując następne kroki, jednocześnie obserwując funkcjonujący mechanizm, który zbudowaliśmy.

W strategicznie ważnych dla przyszłości firmy decyzjach, warto skorzystać z wiedzy ekspertów. Szczególnie w sytuacji, gdzie złamanie prawa, nawet nieświadomie, może mieć bardzo poważne konsekwencje. Funkcjonujące na rynku kancelarie specjalizują się w wielu aspektach biznesowych. Prawo konkurencji, prawo konsumenckie, własność intelektualna, prawo karne dla biznesu i wiele innych. Każda z tych dziedzin może dotyczyć przedsiębiorcy w różnych momentach rozwoju firmy. Czasami trzeba będzie sięgnąć po prawo karne dla biznesu, aby ocenić, czy podjęte przez nas działania są legalne. W innym przypadku kluczowa okaże się walka z nieuczciwą konkurencją. Te kwestie dla ekspertów z zakresu biznesu są chlebem powszednim, dlatego dobrze jest zaufać ludziom reprezentującym Twoje interesy.

Prawo konkurencji – co grozi za jego łamanie?

Ustawodawca przewidział kary finansowe dla przedsiębiorców oraz osób fizycznych, które zdecydowały się złamać reguły konkurencji. W takiej sytuacji prawo konkurencji wskazuje maksymalną możliwą karę, jaką można obciążyć właściciela firmy lub pracownika. Stanowi ona odpowiednio 10% rocznych obrotów lub dla osób fizycznych nawet 5 mln. złotych. W przypadku tak dużych obciążeń, które mogą zagrozić funkcjonowaniu firmy w kolejnych latach, warto zastanowić się, czy na pewno kusząca myśl o naginaniu prawa konkurencji faktycznie będzie inwestycją? Z reguły staje się stratą dla biznesu. Szczególnie mocno cierpi reputacja, a ją odbudować najtrudniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here