Pomysły na biznes — szczególnie te dobre zawsze są pożądane i nie ma problemów z ich wdrożeniem. Wiele osób poszukuje takowych zarówno na swoją pierwszą działalność lub jako uzupełnienie obecnego biznesu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie punktu kurierskiego. Franczyzę na bardzo dobrych warunkach oferuje większość marek — zarówno tych dużych, jak i tych mniejszych – lokalnych. Bardzo elastyczne wymagania w zależności od firmy, z którą mamy zamiar współpracować oraz niskie koszty wdrożenia takiego biznesu sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na taki krok, a punkty franczyzowe możemy spotkać już w wielu kioskach, sklepach czy małych miejscowościach. W dalszej części artykułu przedstawiamy odpowiedzi na pytania — czym jest franczyza punktu kurierskiego, jak działa taki biznes w praktyce oraz czy warto rozpocząć taką współpracę.

Czym jest franczyza punktu kurierskiego?

Franczyza punktu kurierskiego to umowa o współpracy między osobą zainteresowaną a marką kurierską czy brokerem kurierskim. Na rynku obecnie funkcjonuje bardzo wiele firm kurierskich oraz brokerów. Ich oferty co do prowadzenia takiego punktu różnią się, dzięki czemu z łatwością znajdziemy najbardziej nam odpowiadający typ umowy. Biznes polega na otwarciu takiego punktu i oferowaniu w nim usług kurierskich. Można zaliczyć do nich np. wydawanie paczek, przyjmowanie paczek czy usługi listowe. Model rozliczenia może odbywać się na podstawie np. ryczałtu od zrealizowanych zamówień czy prowizji. Niektóre firmy kurierskie stawiają dość wysokie wymagania odnośnie np. metrażu, typu pomieszczenia czy lokalizacji a inne wręcz przeciwnie — wymagają jedynie standardowego miejsca. Po rozpoczęciu współpracy możemy używać znaków towarowych tych firm oraz banerów czy kolorystyki. Dla klienta jesteśmy odbierani jako marka kurierska, lub pośrednik gdyż nie wiedzą oni, na jakiej zasadzie współpracujemy z firmą kurierską, do kogo należy lokal itp. Współpracę taką możemy podjąć bardzo prosto bez zbędnych działań. Najczęściej możemy taki punkt prowadzić w lokalu, który jest np. sklepem, kioskiem czy firmą. Wymagane jest tylko odpowiednie miejsce, aby móc komfortowo przyjmować i wydawać paczki.

Jak działa to w praktyce?

Jeśli zdecydujemy się otworzyć taki franczyzowy punkt kurierski, samo jego prowadzenie jest bardzo proste. Po oznakowaniu swojego, lokalu, kiosku czy sklepu otrzymamy dostęp do systemu firmowego kuriera, a nasz lokal zostanie oznaczony na jego mapie jako miejsce, gdzie możemy nadać lub odebrać przesyłkę. Klienci kuriera, którzy zechcą wysłać paczkę, będą mogli przyjść do naszego punktu, zarejestrować przesyłkę, opłacić ją i pozostawić. Analogicznie, do naszego punktu kurierzy będą również przywozili paczki, które będziemy wydawać odbiorcom. Cały proces nie jest skomplikowany, obsługa systemu czy samo wydawanie paczek nie wymaga też specjalnych umiejętności. Z pewnością pracownicy kiosku czy sklepu będą umieć wykonywać te czynności. Bardzo dobrze obrazują to znane marki takie jak Żabka czy Ruch. Osoba w kolejce podchodząca do kasy, może otrzymać przesyłkę, pokwitować ją i odejść. Prowadzenie wydawania czy przyjmowania paczek nie jest zatem problematyczne.

Jakie marki oferują franczyzę?

Gdy zechcemy prowadzić taki punkt bardzo częstym pytaniem, jakie pada, jest to, jakie marki prowadzą franczyzę i z kim możemy współpracować. Obecnie każda wiodąca i licząca się marka kurierska czy brokerska umożliwia współpracę na zasadzie franczyzy. Jest to duży plus dla takich marek, gdyż bardzo tanim kosztem mogą podnosić jakość swoich usług oraz oferować klientom coraz więcej dogodniejszych lokalizacji odbioru paczek. Trend ten został zauważony jakiś czas temu i obecnie wszystkie marki rozwijają się na tym polu. Niektóre z nich — szczególnie te bardziej renomowane mogą wymagać, spełnia pewnych warunków czy opłat za współpracę. Na rynku są również brokerzy, którzy umożliwiają prowadzenie takiego biznesu bez wpisowego czy dużych wymagań. Niezależnie od wymogów osoby do prowadzenia punktów franczyzowych są bardzo pożądane i chętnie nawiązywana jest z nimi współpraca. Na stronie kuriera czy brokera kurierskiego możemy odwiedzić zakładkę “Współpraca” czy “Franczyza” Na tej stronie będzie dokładnie opisany cały przebieg współpracy, wymogi czy kontakt do działu zajmującego się uruchamianiem takich punktów.

Czy warto — korzyści

Prowadzenie własnego biznesu w postaci franczyzy punktu kurierskiego jest bardzo dobrym rozwiązaniem i posiada wiele plusów. Pierwszy z nich to brak większych wymogów odnośnie uruchomienia biznesu. Na rynku wśród wielu firm znajdują się również takie firmy czy brokerzy, którzy nie pobierają opłat wpisowego, opłat licencyjnych czy nie mają wyśrubowanych wymogów lokalowych. Dzięki temu posiadając nawet średniej klasy lokal użytkowy, w którym prowadzimy swój biznes, możemy wdrożyć współpracę. Jest to cennym plusem zarówno dla osób, które mają już swój sklep czy kiosk, ale i tych, którzy chcą uruchomić swój biznes od podstaw i działalność kurierska będzie ich główną czynnością. Kolejnym plusem jest prosta forma działalności. Nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy, personelu czy zaawansowanych maszyn. Wpływa to również na prostotę prowadzenia punktu franczyzowego oraz małą uciążliwość. W kategorii prowadzenia biznesu plusem będzie również prostota jego wdrożenia niezależnie od tego, jaki punkt prowadzimy obecnie. Może to być mały biznes jak dorabianie kluczy czy większy jak kiosk, biuro ubezpieczeniowe czy sklep z ciuchami. Wszystkie te elementy przekładają się na możliwość dodatkowego zarabiania pieniędzy stosunkowo prosto i niskim kosztem. Przy okazji opłacalności takiego punktu warto również wspomnieć, że jeśli nawiążemy współpracę z renomowanym kurierem czy będziemy posiadać lokal w atrakcyjnej lokalizacji, możemy zarobić dzięki franczyzie duże sumy pieniędzy. Ostatnią korzyścią jest małe ryzyko. Jeśli interes nie będzie rentowny czy nie będzie układał się po naszej myśli, nie ryzykujemy swoim dorobkiem czy obecnym biznesem a będziemy mogli przejść z powrotem tylko do działalności prowadzonej przed podjęciem współpracy z firmą kurierską, czy brokerem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here