Profesjonalne CV to jeden z wymogów na obecnym rynku i dużo większe szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy. Dobrze przygotowany dokument, który jest poprawny, estetyczny i budzi zaufanie, pomoże nam przekonać do siebie rekrutera i sprawi, że częściej będziemy zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne. Stworzenie profesjonalnego CV nie jest obecnie trudne ani kosztowne a poświęcenie chwili czasu na to może zaowocować znalezieniem lepiej pracy w krótszym terminie.

Czym jest profesjonalne CV? Dlaczego warto je wykonać?

Profesjonalne CV wbrew budzącej wątpliwości nazwie jest po prostu rzetelnie, dokładnie i solidnie stworzonym dokumentem. Same te cechy wystarczą, aby rekruterzy nie skreślili nas, a wręcz chcieli się z nami spotkać. Na rynku pracy wiele osób wysyła CV z błędami, wykonane w zwykłym edytorze tekstu czy nieestetyczne. Jeśli zadbamy o to, aby było ono poprawne, tekst był czytelnie rozłożony, a CV miało ciekawy wzór graficzny, rekruterzy uznają nas za osoby profesjonalne i będą dużo chętniej chcieli się z nami spotkać. Brak takiego CV znacznie obniżą naszą wartość, a wielu rekruterów odrzuca takie podania o pracą już na wstępie pomimo np. doświadczenia, gdyż wychodzą oni z założenia, że jeśli daną osobą nie jest w stanie przygotować prawnego CV, trudno będzie jej profesjonalnie pracować w firmie.

Prawdziwe dane i prezentacja informacji

Pierwszym elementem profesjonalnego CV są dane. To one będą głównym powodem, dla którego warto zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną i dać nam szansę zaprezentowania się w nowej firmie. Muszą być one przede wszystkim poprawne i zgodne z prawdą. Ważne jest też odpowiednie ich zaprezentowanie, aby przedstawić nas w jak najkorzystniejszym świetle wobec nowego pracodawcy. Spis naszego wykształcenia powinniśmy rozpoczynać od szkoły średniej lub od studiów, pomijając gimnazja czy szkoły podstawowe. Dane powinny być umieszczone chronologicznie od najnowszych prac i ukończonych szkół do najstarszych, tak aby rekruter czytał informacje od tych najbardziej aktualnych. W CV powinny znaleźć się takie sekcje jak Edukacja, Doświadczenie, Umiejętności, Uprawnienia i Kursy, Znajomość Języków czy Zainteresowania. Pozwolą one w pełni przedstawić wszystkie informacje o nas.

Dane warto również zamieścić w odpowiedni sposób, który będzie przedstawiał nas w pozytywny sposób. Według tej strategii, jeśli posiadamy lepsze doświadczenie niż wykształcenie, warto tę sekcję umiejscowić jako pierwszą i analogicznie, jeśli posiadamy lepsze wykształcenie niż doświadczenie, powinniśmy sekcję z edukacją umieścić tuż pod danymi osobowymi a nad wykształceniem. Taki sposób przedstawienia informacji sprawi, że rekruter będzie w stanie wybaczyć nam dużo więcej pod koniec CV, jeśli zainteresuje się naszą osobą i uzna, że nasza pierwsza sekcja jest bardzo dobra.

Graficzny wzór CV

Bardzo ważnym elementem jest wzór graficzny CV, który wybierzemy. Wysyłanie CV na pustej białej stronie nie jest dobrym pomysłem, gdyż nie będzie to profesjonalne ani nie pozwoli nam się wyróżnić na tle innych kandydatów. CV warto wykonać w oparciu o wzór, szablon czy gotowy projekt. Takowe możemy znaleźć za darmo w sieci i je edytować, a następnie zapisać do pliku pdf. Kolorowe ciekawe i czytelne CV, które ma nowoczesną grafikę, z pewnością przykuje wzrok rekrutera oraz pozwoli zwiększyć nasze szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Wśród wielu CV graficzna wersja będzie lepiej widoczna. Wzory takie mają formy z szerokimi paskami na dane osobowe, poziomymi liniami czy graficznymi znaczkami odpowiadające np. poziom naszych umiejętności.

Kreatory CV w sieci

Kreatory CV w internecie to bardzo przydatne serwisy, w których możemy szybko i bezproblemowo stworzyć nasze CV. Jeśli samodzielnie nie potrafimy edytować szablonów, zapisywać ich czy tworzyć graficznych CV — kreatory online są idealnym rozwiązaniem. To strony internetowe, na których możemy stworzyć CV w bardzo prosty sposób. Cała operacja odbywa się jedynie na wpisaniu konkretnych informacji takich jak np. dane osobowe czy doświadczenie zawodowe w odpowiednie rubryki. Informacje te pojawiają się na szablonie, a gdy wprowadzimy wszystkie dane, możemy jednym kliknięciem pobrać gotowe cv, które będziemy wysyłać pracodawcom. Do wyboru mamy również różne szablony graficzne. Kreatory takie zazwyczaj udostępniają dwie opcje — darmową i płatną. W darmowej opcji nie płacimy za stworzenie takiego CV, ale otrzymujemy podstawowe szablony graficzne, a na CV widoczne jest np. w dolnym rogu logo kreatora. W cenie kilkunastu złotych możemy jednak skorzystać z płatnej wersji, większej liczby wzorów i CV bez reklamy. Kreatory takie są w języku polskim, a w sieci istnieje ich kilkanaście.

Zamów usługę

Bardzo ciekawą usługą, która jest dostępna w internecie, jest zamówienie stworzenia CV Wiele osób np. freelancerów, specjalistów czy agencji marketingowych oferuje usługę stworzenia CV. W zamian za opłatę, która wynosi najczęściej kilkanaście — kilkadziesiąt złotych przekazujemy jedynie swoje dane lub stare CV i odbieramy gotowe – nowe profesjonalne CV. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane, jeśli nie potrafimy samodzielnie stworzyć dokumentu lub staramy się o prestiżowe i lukratywne stanowisko. Dzięki temu w cenie kawy lub obiadu w restauracji stworzymy profesjonalne CV, które z pewnością podniesie nasze szanse na otrzymanie pracy. W sieci istnieje wiele osób oferujących wykonanie nowego CV, dzięki czemu z łatwością można je zamówić.

Kilka porad odnośnie tworzenia CV

Tworząc swoje CV, warto skorzystać z kilku przydatnych porad. Pierwsza z nich dotyczy treści. Dane nie mogą zawierać błędów ortograficznych, gdyż jest to oznaką niedbalstwa i braku profesjonalizmu. Układ danych powinien być czytelny a tekst sformatowany. W tym celu warto używać odpowiedniej czcionki i jej rozmiaru. Nasze CV warto również wysyłać w nieedytowalnym pliku np. pdf. Dzięki temu rekruter łatwo otworzy nasze CV i nie “rozjedzie się” ono. Wysyłając CV, warto też dodać krótki komentarz, że przesyłamy nasze CV, liczymy na osobiste spotkanie, wraz z pożegnaniem “Pozdrawiam” lub “Do zobaczenia”. Krótka notka sprawi, że rekruter zapamięta nas pozytywnie jeszcze przed otworzeniem cv”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here